Удружењу за очување гарантоване традиције специјалитета „бањалучких ћевапа“, данас је у Градској управи додијељено рјешење за регистрацију гарантовано традиционалног специјалитета „бањалучки ћевап“.
Градски менаџер Бојан Кресојевић, истакао је да је уручена потврда, односно сертификат, да је бањалучки ћевап од данас заштићен бренд, што ће имати велики значај за произвођаче овог специјалитета.
„Ово ће имати потенцијал да се прошири и на друге аспекте заштите интелектуалне својине и бренда када је ријеч о нашем граду“, рекао је Кресојевић.
Он је додао да ће ово значити да ће сваки произвођач који одлучи да назове свој производ бањалучки ћевап морати да поштује прописану процедуру, процес производње, састојке и рецепт.
„Све ово доприноси и брендирању Бањалуке. Овим процесом је омогућено географско преношење бањалучког ћевапа, те он није везан само за Бањалуку, што значи да гдје год на свијету правили овај производ, морате поштовати правила за његову израду“, истакао је Кресојевић.
Он је додао да се на тај начин подиже препознатљивост Бањалуке.
Представник Агенције за безбједност хране БиХ Драган Брењо, рекао је да ова ознака не значи мјесто производње, то јест не значи да се ћевап може производити само у Бањалуци.
„Он се може производити било гдје, али како би се звао бањалучки, мора да испуњава стриктне услове што се тиче рецепта, изгледа и начина припреме“, појаснио је Брењо.
Промотер манифестације „Ћевап фест“ Небојша Куштриновић, рекао је да је задовољан што је бањалучки ћевап коначно постао заштићен бренд.
„Ко год да је био у Бањалуци, а није пробао бањалучки ћевап, као да у Бањалуци није ни био“, истакао је Куштриновић.
Он је нагласио да бањалучки ћевап чине плочице од јунетине и да је уз њега обавезна салата, односно специјално резани лук, напомињући да се бањалучки ћевап једе рукама.
Душко Тешановић из Удружења за заштиту бањалучког ћевапа, захвалио је граду и свима онима који су помогли да се до овога дође.
На првом састанку, који је одржан у априлу 2023. године, у организацији представника Одјељења за привреду и локални економски развој града Бањалука са будућим оснивачима Удружења за очување гарантоване традиције специјалитета „бањалучких ћевапа“, те представницима Ветеринарског института Републике Српске „Др Васо Бутозан“ и Технолошког факултета Универзитета у Бањалуци, договорена је улога сваког од учесника.
У овом процесу договорено је да град буде координатор активности у поступку добијања ознаке гарантовано традиционалног специјалитета прехрамбеног производа у БиХ за бањалучки ћевап у поступку пред Агенцијом за безбједност хране БиХ, укључујући техничку помоћ у оснивању тог удружења пред Основним судом и финансирање израде спецификације Института и Технолошког факултета.