Код спомен-обиљежја у мјесту Бродар, на граници између Вишеграда и Рудог, данас су обиљежене 32 године од страдања у тунелу осам бораца Војске Републике Српске и двије медицинске раднице.
Војници треће чете Дринског батаљона су септембра 1992. године чували мост испред тунела Бродар, пазећи да муслиманске јединице не пређу на десну обалу Дрине, али је послије неколико дана цијели кањон горио.
Ова јединица се повукла у тунел и тако су се нашли у клопци, заробљени са обје стране без могућности да изађу из тунела дугог 97 метара. У тунелу су провели девет дана под бомбама и сталним нападима муслиманских снага.
Преживјели борац Жарко Токовић, каже да слике из септембра 1992. године не блиједе, нити ће икада моћи.
„Опет се налазимо на овом мјесту са великим тугом, али и још већим поносом на борце који нису хтјели да се предају. Један се чак и убио, јер није хтио жив непријатељу у руке“, испричао је Токовић.
Он је додао да му је драго што на овом мјесту види и млађе генерације, јер то говори да ће све оно што се десило у тунелу заувијек остати у сјећању српског народа.
Татјана Маринковић, кћерка страдале медицинске сестре Љубице Кастратовић, истакла је да остају туга и сјећање, али и жал зато што за 32 године нико није одговарао за оно што се десило у овом мјесту.
Предсједник Борачке организације Вишеград Александар Савић, рекао је да су на Дрини код Вишеграда два брода, од којих је један Стари Брод гдје су усташе 1942. године побиле више од 6.000 Срба, а други је српско страдање у тунелу.
„Други је Бродар гдје је 50 година касније, у септембру, 1992. године, у тунелу страдало осам бораца ВРС, доктор Стојана Јојовић и медицинска сестра Љубица Кастратовић“, навео је Савић.
Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић, упутио је апел надлежним органима да се овај страшни догађај истражи и да се кривци за злочин коначно изведу пред лице правде.
„Најмање што можемо да урадимо јесте да се на овакве датуме окупљамо на овим мјестима и одамо почаст свима који су животе дали за стварање Републике Српске“, поручио је Ђуревић.