Насловна Најновије Годишње се у Српској лијечи 4.500 до 5.000 пацијената са можданим ударом

Годишње се у Српској лијечи 4.500 до 5.000 пацијената са можданим ударом

44
0

У Републици Српској годишње се лијечи од 4.500 до 5.000 пацијената са можданим ударом, чак 90 одсто њих има повишену масноћу у крви, а 70 одсто повишен крвни притисак, рекао је Срни начелник Клинике за неурологију Универзитетског клиничког центра Републике Српске Синиша Миљковић.

„То је раније била болест треће животне доби, међутим у посљедњих 20 година ситуација се промијенила и седмично имамо једног или два пацијента између 30 до 40 година, те се граница помјерила према средњој животној доби“, рекао је Миљковић поводом Свјетског дана борбе против можданог удара.

Он је навео да је прије десерак дана на Клиници за неурологију била пацијенткиња са 20 година која је имала мождани удар, а узрок је што није регулисан крвни притисак.

Миљковић, који је и предсједник Удружења неуролога Републике Српске, рекао је да се, уколико се контролишу главни фактори ризика, број можданих удара може смањити за трећину.

Истакао је потребу да се остави пушење, једе здраво, повећа физичк активност, иде редовно на контроле и придржава се терапије.

У здравственом календару 29. октобар посвећен обижељавању је Свјетског дана борбе против можданог удара, а циљ је да се подигне свијест о овој болести широм свијета.

Свјетска организација за мождани удар наводи да ће свака четврта одрасла особа у свијету доживјети мождани удар током свог живота.

Мождани удар годишње у свијету узрокује 5,7 милиона смртних случајева и представља други водећи разлог умирања у свијету одмах након исхемијске болести срца.

Сваке двије минуте, једна особа доживи мождани дар, док сваке минуте шест особе умре од посљедица можданог удара. До данас 80 милиона људи је имао мождани удар, 50 милиона их је преживјело и живи са неком врстом инвалидитета.

Фактори ризика на које се може утицати су нездрав начин живота, пушење, нездрава исхрана са посљедичном артеријском хипертензијом, хиперхолестеронемијом, хиперлипидемијом, дијабетесом, физичка неактивност, прекомјерна тјелесна тежина, злоупотреба алкохола и дрога, узимање одређених лијекова, сталне стресне ситуације.

Мождани удар је нагло настали неуролошки поремећај узрокован поремећајем мождане циркулације, због чега долази до недовољног снабдијевања одређених дијелова мозга кисиком и храњивим тварима.

ИЗВОРсрна, фото илустрација
Претходни текстЗбог погибије двоје младих у Српцу сутра Дан жалости
Сљедећи текстДодик: Постоје јасне индиције да у “Шумама Српске“ дјелује организована банда