
У Спомен-цркви Светог великомученика Димитрија на Вељинама, данас ће бити служен помен за погинуле и преминуле борце Илиџанске бригаде ВРС, поводом 34 године од првог напада на Илиџу у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Помен ће бити служен од 10.00 часова, саопштено је из општинске Борачке организације “Илиџански борац”.
Први напад на Илиџу извршен је на данашњи дан 1992. године из правца Соколовић колоније, Бутмира и Отеса, када је погинуло 12 српских бораца, док је осам заробљено у близини Аеродромског насеља и касније стријељано у Великом парку код Дома полиције у Сарајеву. За овај догађај до данас нико није одговарао.

Током Одбрамбено-отаџбинског рата у одбрани Илиџе живот су положила 1.064 припадника Војске Републике Српске, међу којима 560 бораца Илиџанске бригаде која је бранила подручје од напада из праваца Сарајева, Храснице и Игмана.
Након Дејтонског мировног споразума српско становништво је напустило ово подручје, које је припало Федерацији БиХ.
Илиџанска бригада била је једна од кључних јединица Сарајевско-романијског корпуса и дала је значајан допринос одбрани Републике Српске.
Други напад на Илиџу забиљежен је 14. маја 1992. године.






















