Насловна Најновије До прољећа није могућа озбиљнија санација клизишта на Требевићу

До прољећа није могућа озбиљнија санација клизишта на Требевићу

230
0

Из сарајевског насеља Широкача, протеклих дана, због клизишта су евукуисане двије породице. Иако у тој мјесној заједници кажу да клизиште угрожава 70 кућа, многи становници одбијају да се иселе због, како тврде, неадекватног смјештаја.

Општина Источни Стари Град предузела је мјере које је захтијевао Инспекторат Републике Српске, уклонила депоновани грађевински материјал и преусмјерила оборинске воде од те локације, али до прољећа нису могући озбиљнији захвати на санацији клизишта.

Становници мјесне заједнице Широкача траже јасан план евакуације и, осим двије породице, одбијају да се иселе. Шевала Папић каже да јој нису понудили одговарајућу локацију.

– Рјешење сам одбила, понудили су ми на Илиџи у неким баракама. Имам мужа болесног, живим са сином, имам двије унуке. Не видим логику да са Илиџе доводим у Дом здравља болесног мужа, нити имам услове икакве – каже Папићева.

План евакуације обавеза је сарајевске општине Стари Град, у којој тврде да су за угрожена домаћинства обезбиједили смјештај.

– Они који су рекли да не желе, ако се предомисле и за њих има мјеста, али присилно евакуисање и раздвајање породица се неће десити – каже Сеид Шкаљић из Општинског вијећа Стари Град.

Осим заштите од оборинских вода и мјера које је општина Источни Стари Град, по налогу Републичког инспектората, већ предузела, на прагу зиме није могуће предузети било какве озбиљније захвате на санацији клизишта. Препознат је и узрок, каже начелник Источног Старог Града Бојо Гашановић, демантујући да је то изградња Требевић хилса.

– Требевић је био велика депонија од 1996. године. Гдје год да се градило, одпадни материјал вожен је на Требевић. Ми смо већину тих депонија санирали. Подигнуто је на ниво међуентитетске сарадње, о томе су разговарали премијер Српске Радован Вишковић и федерални предсједник Владе. Не бих коментарисао више тврдњу да је узрок градња, јер много је узрока старих 30-40 година, чак и више – каже Гашановић.

Да требевићко клизиште није занемарено ни у институцијама Републике Српске, добили смо потврду из Републичке управе цивилне заштите. Клизиште, кажу, јесте, узроковано депоновањем ископног материјала с бројних градилишта и то на двије локације, што је и налаз главног републичког инспектора за заштиту и спасавање.

– У задњих неколико дана примијећно је даље помјерање тла, ширење клизишта, али не у драматичним размјерама. Завод за изградњу града Кантона Сарајево већ ради на пројекту санације клизишта – каже Драган Штарк, начелник Одјељења за планирање и мејере РУЦЗ Републике Српске.

Штарк каже да његове колеге из Федералне управе Цивилне заштите терен надгледају 24 часа и да је координација двије управе као и општина, стална. Но, незахвално је, каже, прогнозирати да ли ће клизиште сачекати прољеће и озбиљан пројекат санације.

ИЗВОРртрс
Претходни текстУ Српској рођена 31 беба
Сљедећи текстВаздух у Сарајеву опасан