„Открића у терапији нуде велике могућности за спречавање или одлагање болести и ублажавање компликација као што су кардиоваскуларне болести и отказивање бубрега, гдје се самим тим продужава квалитет и квантитет живота за људе који живе са хроничном болешћу бубрега“, поручила је др Ивана Вукобрат-Бјелогрлић поводом Свјетског дана бубрега.
Она каже да је главна функција бубрега излучивање токсичних продуката метаболизма и вишка течности из организма.
“Болести бубрега чине велику групу обољења различитог узрока, тока клиничке слике и прогнозе. Ова обољења најчешће су изазвана инфекцијама, метаболичким поремећајима, токсинима и другим узроцима, а манифестују се као упале бубрега и хронична смањена функција бубрега”, истакла је др Вукобрат Бјелогрлић.
Хронична бубрежна болест је “тихи убица” и знатно нарушава квалитет живота. Међутим, постоји неколико начина на који можемо сачувати бубреге здравима, а то је превенција и лијечење болести бубрега за спречавање или одгађање затајења бубрега.
“Препоручују се редовни прегледи који укључују процјену функције бубрега, клиренс креатинина и протеинурија, уреа, креатинин, урин, минералограм, крвна слика, али и усвајање здравих животних навика које ће спријечити развој ризичних фактора за развој бубрежне болести”, нагласила је др Вукобрат-Бјелогрлић.
Такође, докторица наводи, да је потребно редовно контролисати шећер у крви, крвни притисак, хранити се здраво и контролисати тјелесну тежину, смањити унос соли на пет грама дневно, не пушити, не узимати лијекове без препоруке љекара и провјеравати функцију бубрега ако постоји један или више фактора ризика, односно ако је неко у породици лијечен због хроничне бубрежне болести.
Свјетски дан бубрега ове године обиљежава се 13. марта, са циљем да се подигне ниво свијести о животно важној улози бубрега у очувању здравља и потреби раног откривања и превенције бубрежних обољења.