Насловна Најновије Завршен топлотни талас

Завршен топлотни талас

99
0
Топлотни талас који је, уз мање осцилације у максималној температури ваздуха, трајао од краја јула завршен је у недјељу, 18. августа, уз пљускове са грмљавином и локалне непогоде, саопштио је Републички хидрометеоролошки завод.
 

Током тог периода најтоплији градови у Републици Српској били су Вишеград са 42,4 степена и Зворник са 41,8 степени Целзијусових.

У свим предјелима је било врло топло, а температура изнад 30 степени измјерена је и на планинама.

Послије рекордног броја тропских ноћи у јулу, у Бањалуци је и у августу забиљежен највећи број тропских ноћи од кад се врше мјерења. Било је чак осам тропских ноћи, до 19. августа, а претходно је максимум износио пет тропских ноћи из 2018. године.

Из Завода подсјећају да је од 27. јула температура свакодневно у већини предјела прелазила 30 степени, а посебно је било вруће од 9. августа када је поново јачао утицај гребена са југозапада уз прилив веома топлог ваздуха са сјевера Африке.

Истичу да је сваким даном било све топлије, а максимална температура ваздуха је прелазила 40 степени Целзијусових од 13. до 18. августа.

Било је и углавном суво уз рјеђу појаву локалних пљускова. Пљускови су били нешто чешћи у периоду од 14. до 18. августа када је понегдје било и локалних непогода.

Због дугог веома топлог и сушног периода дошло је и до појаве пожара на отвореном, а најјачи су били у региону Зеленгоре и у Херцеговини.

Врло топло вријеме било је и током ноћи. У већини предјела, осим у брдско-планинским и појединим мјестима на југоистоку, регистрован је велики број тропских ноћи.

Топлотни талас завршио се 18. августа уз повремене пљускове са грмљавином, а понегдје је било и локалних непогода.

У Бањалуци је било јачих пљускова са грмљавином уз јак вјетар, а у широј регији око града забиљежене су и непогоде. Невријеме се затим премјештало ка Добоју гдје је такође било врло обилних падавина уз олујни вјетар.

У кратком периоду пало је чак 64,4 литра кише по метру квадратном а удари вјетра су достигли 88 километара на час.

Ова количина падавина одговара мјесечном просјеку падавина за август за Добој, наводе из Републичког хидрометеоролошког завода.

Олујни вјетар и обилне падавине изазвале су материјалну штету, а дошло је и до појаве урбаних бујичних поплава у градској зони. Олујни вјетар је оштетио и метеоролошку станицу у Добоју.

ИЗВОРртрс
Претходни текстСарајево: У стану пронађено тијело жене
Сљедећи текстПлави супермјесец синоћ на небу