Насловна Најновије Здравствене установе имају довољно серума против змијског отрова

Здравствене установе имају довољно серума против змијског отрова

53
0

Здравствене установе у Републици Српској имају довољно антивиперинум серума против змијског отрова, речено је у Институту за јавно здравство Републике Српске.

Специјалиста епидемиологије у Институту Ирена Шпегар Дробац навела је да је Институт за јавно здравство Републике Српске набавио 140 доза антивиперинум серума.

Дробац је навела да се антивиперинум серум дистрибуише здравственим установама у Републици Српској у складу са потребама и потрошњом.

Ванредни професор на Природно-математичком факултету Универзитета у Бањалуци Горан Шукало рекао је да на простору Републике Српске живи 13 врста змија, међу којима су три отровнице – поскок, шарка и планински шарган.

Шукало је навео да на простору Српске змије насељавају веома разноврсна станишта, тако да постоји и велика вјероватноћа за сусрет у природи.

– У ријекама и језерима, као и у њиховој непосредној близини често можемо срести бјелоушку и рибарицу – рекао је Шукало и додао да су то су двије домаће врсте водених змија које никада не уједају и потпуно су безопасне, које се могу наћи широм Републике Српске.

Шукало је навео и да су честе врсте змија на овом простору и ескулапов смук и смукуља или лажна шарка, а које се могу наћи у близини насељених мјеста, додавши да оне, такође, нису отровне.

– С друге стране, поскок је наша змија отровница која се може наћи широм Републике Српске. Највећи диверзитет змија, на простору Републике Српске, регистрован је за подручје Требиње /забиљежено је 11 врста змија/ – навео је Шикало.

Он је истакао да змије никада не нападају човјека и да ће змија увијек прво покушати да побјегне или да остане непримјећена.

– Угризи се дешавају само у ситуацијама када човјек случајно нагази на змију или уколико је испровоцира – нагласио је Шукало.

Он је додао да су змије веома битна карика у ланцима исхране и да регулишу бројност глодара, који су велике штеточине и преносиоци различитих болести.

– У нашој земљи, змије су активне од марта до октобра, а најчешће се уочавају током сезоне парења /април-јуни/. У том периоду највише времена проводе ван својих склоништа, а неке врсте се окупљају у веће групе – појаснио је Шукало.

Он је истакао да страх према змијама, прије свега, произилази из незнања.

– Разним причама, од библијских преко митолошких, али и различитим народним вјеровањима, змије су сатанизоване и представљене као најстрашније животиње. Стога неопходно је да боље упознамо змије које живе у нашој околини – поручио је Шукало.

ИЗВОРсрна
Претходни текстПешић: Играли смо као против Америке, Србија и Њемачка заслужиле финале
Сљедећи текстРавна Романија: Одржан Научни скуп „Хајдуци у српској историји и памћењу“ (Видео)