Насловна Вијести Република Српска Како до мандата у Народној скупштини Републике Српске?

Како до мандата у Народној скупштини Републике Српске?

241
0

Ако је судити према изборима из 2018. године, за освајање директног мандата у Народној скупштини Републике Српске најмањи број гласова који треба освојити нека политичка партија је 3.353.

Толико је потребно у четвртој изборној јединици која покрива Дервенту, Брод, Вукосавље и Модричу, док је за директан мандат у другој изборној јединици која обухвата Градишку, Србац, Лакташе и Прњавор неопходно чак 7.276 гласова

Наиме, у Народну скупштину Републике Српске улазе 83 посланика, од којих се 63 бирају директно, а 20 их улази преко компензационих листа.

Ти директни мандати расподијељени су по изборним јединицима којих Република Српска има девет, па тако, рецимо, из четврте изборне јединице бирају се четири директна посланика, а из изборне јединице три 12 посланика.

Да би нека странка уопште ушла у расподјелу директних мандата, потребно је да на нивоу изборне јединице пређе цензус од три одсто од укупно изашлих бирача.

Директни мандати рачунају се по формули у којој се укупан број гласова једне странке (која је прешла цензус од три одсто) у изборној јединици дијели са 1,3,5,7,9 итд., односно док се не подијеле сви мандати из те изборне јединице (види табелу).

За директан мандат у првој изборној једници која покрива регију Приједор на изборима 2018. године било је неопходно освојити најмање 5.232 гласа, у трећој изборној јединици која покрива Бањалуку 6.183 гласа, у петој изборној јединици која обухвата регију Добој 6.372 гласа, шестој изборној јединици која покрива регију Бијељина 3.818 гласова, седмој изборној јединици односно регији Зворник 3.673 гласа, у осмој изборној јединици која обухвата регију Источно Сарајево 3.599 гласова и у деветој изборној јединици која обухвата регију Требиње за мандат је било неопходно освајање 3.556 гласова.

Када је ријеч о компензацијским мандатима, формула је иста као и код директних с тим да би странка ушла у расподјелу компензацијских мандата мора прећи цензус од три одсто.

Тада се за дијељење са 1,3,5,7 итд. узима укупан број гласова странке. Ови компензациони мандати служе да компензују недовољну пропорционалност на нивоу Републике Српске.

„Цензус од три одсто на нивоу изборне јединице не гарантује директан мандат странци. Могуће је да странка не освоји ниједан директни мандат, а да добије компензациони“, рекао је Вехид Шехић, бивши предсједник Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ.

Код компензационих мандата, занимљиво је да број гласова није гаранција броја мандата који се додјељују па је тако, на примјер, прошле изборе СНСД са 218.201 гласом добио четири компензациона мандата, исто као и ПДП који је освојио 69.948 гласова, док је ДНС са освојеним 98.851 гласом добио један компензациони мандат, а Уједињена Српска са 21.187 гласова два компензациона мандата.

ИЗВОРбн/независне
Претходни текстПреминуо Корнелије Ковач
Сљедећи текстВишеград: Обиљежавање недјеље борбе против туберкулозе