Насловна Најновије Клевета и увреда улазе у закон, казне за медије и до 50.000...

Клевета и увреда улазе у закон, казне за медије и до 50.000 КМ

246
0

Клевета и увреда постају кривично дјело у ofРепублици Српској, а Нацрт кривичног законика Републике Српске предвиђа да ће медији који буду кршили закон бити кажњени новчано и то чак до 50.000 КМ.

Министар правде Републике Српске Милош Букејловић поручио је да криминализација клевете и увреде нема за циљ гушење слободе медија, док новинари са друге стране сматрају да са опрезом треба приступити анализирању Нацрта закона, те да ће своје мишљење изнијети и током јавне расправе о овом питању.

И за увреду и за клевету, како је рекао министар Букејловић, казне ће искључиво бити новчане, али те казне уопште неће бити мале.

– Ко увриједи другога, казниће се новчаном казном од 5.000 до 20.000 КМ. Ако је дјело из става 1 овог члана учињено путем штампе, радија, ТВ или других средстава јавног информисања или на јавном скупу или на други начин, због чега је увреда постала приступачна већем броју лица, казниће се новчаном казном од 10.000 до 50.000 КМ – рекао је Букејловић.

Он је истакао и да суд може ослободити казне због увреде ако се докаже да је учинилац био изазван недостојним понашањем увријеђеног или је оштећени пред судом прихватио његово извињење због учињеног дјела.

– Ако је увријеђени увреду узвратио, суд може оба или само једног учиниоца ослободити казне -појаснио је министар правде.

Према Нацрту закона, под клеветом се подразумијева „неистина која може нашкодити части или угледу“.

– Онај ко о другом износи или преноси нешто неистинито и што може шкодити његовој части или угледу, знајући да је то што износи или преноси неистина, казниће се новчаном казном од 8.000 до 30.000 КМ – нагласио је министар Букејловић, додајући да и у случају клевете постоје два квалификована облика овог кривичног дјела.

– Ако је то учињено путем штампе, радија, ТВ или путем друштвених мрежа, на јавном скупу или на други начин, због чега је, као и увреда, постало доступно већем броју лица, предвиђен је квалификован облик. И трећи облик, ако је изношењем и преношењем довело или могло довести до тешких посљедица за оштећеног, учинилац се кажњава већом новчаном казном – навео је Букејловић.

Закон предвиђа да се „гоњење“ за ова кривична дјела предузима по пријави оштећеног, а да правосудни органи утврђују евентуалну кривицу.

– Морате схватити да ово није исто као грађанска парница, терет доказивања је другачији и поступак је другачији – навео је министар, те додао да су ове одредбе припремане у складу са законима Европе.

– Не постоји затворска казна ни за једну од ових одредби. Ми смо гледали регионална и ЕУ законодавства, и морам рећи да скоро свака друга земља ЕУ има кривично дјело клевету. Хрватска и Србија имају казне затвора – рекао је Букејловић.

Упитан да прокоментарише случај новинара Николе Мораче, и да ли овај закон на неки начин директно удара на слободу говора, посебно медија, Букејловић је одговорио да треба сачекати крај истраге и да сматра да су институције поступале уредно.

– Ово апсолутно није против слободе медија. Ово не може угрозити слободу говора, нити се новинари, ако раде добро, могу подвести под једну од ових одредби кривичних дјела – казао је Букејловић, поручивши да у овом случају постоји и одредба „искључење противправности кривичних дјела“ која значи да тужилац може рећи да нема кривичног дјела ако се утврде све околности, те да спорни случај није учињен да се неко омаловажи, а ту је могућност и да лице докаже истинитости својих тврдњи.

Новинар Владимир Ковачевић казао је за „Независне новине“ да тек треба да се види текст Нацрта закона, да је много тога остало недоречено и да је битно да јавна расправа буде прије него што Приједлог закона дође у Народну скупштину Републике Српске.

– Ово на прву, дозволио бих себи тако да кажем, не изгледа толико драматично као што је било најављивано, јер нема казне затвора. Али, и новчане казне су огромне, а то сигурно може неке медије одвести у затварање – рекао је Ковачевић.

Ипак, у свему наведеном, додаје он, кључна је друга ствар.

– Бојим се да ће доказивање клевете и неког случаја зависити од тога ко подноси кривичну пријаву. Ако неко ко је ‘јак’ поднесе против мене или вас пријаву, тешко да ће неки тужилац имати смјелост да донесе наредбе о неспровођењу истраге – рекао је он.

Он истиче и да већина земаља, иако има клевету, то не спроводи у пракси.

– Многи хоће да то избаце из закона, а ми идемо обрнуто, што је трагично – закључио је Ковачевић.

Новине

Поред увреде и клевете, а у склопу нове главе закона „Кривична дјела против части и угледа“, као кривична дјела се дефинишу и изношење личних и породичних прилика, као и јавно излагање порузи због припадности одређеној вјери, раси и националности (за ово су превиђене казне од 20.000 КМ до 100.000 КМ).

У Нацрт измјена и допуна Кривичног законика Републике Српске уведена су и кривична дјела „неовлаштено објављивање и приказивање туђег списа, портрета или снимка“ и „злоупотреба фотографије и садржаја полног или експлицитног садржаја“.

Пише: Радош Крстојевић

ИЗВОРНезависне
Претходни текст„Актуелно“ – Гост, Небојша Шешлија, директор ЈЗУ Болница „Србија“
Сљедећи текстМастиловић: Запад се плаши историјске истине