Ковид 19 је, скоро извјесно, настао као посљедица смишљеног истраживачког пројекта, чија је идеја водиља била да се узме природни вирус и учини заразнијим, истиче Џефри Сакс, амерички економиста и професор Универзитета Колумбија.
У интервјуу Такеру Карлсону, Сакс напомиње да је главни план тог поступка – истраживачки приједлог назван „Ширење“, поднесен Министарству одбране и то јединици званој ДАРПА /Агенција за развој нових технологија Министарства одбране САД/ 2018. године.
То је нека врста приручника за прављење вируса који изазива болест ковид 19, а вирус се зове САРС-КоВ-2. Оно што је карактеристично за САРС-КоВ-2 јесте да он има нешто што се зове протеолитичко мјесто „цијепања“ и нарочито нешто што се зове „мјесто цијепања фурина“.
Сакс наводи да је до 2015. године спроведен обиман истраживачки програм посвећен бета вирусима корона, који је финансирала НИХ /Агенција за биомедицинска истраживања Министарства здравља САД доктора Ентонија /Тонија/ Фаучија, са водећим научницима усмјереним на мјесто „цијепања“ фурина.
„Право питање, на које ја немам одговор, гласи: Да ли је овдје ријеч о биолошком рату или о истинској одбрани /од вируса/“ – истиче Сакс.
До 2015. године, наводи Сакс, способност научника да рукују овим вирусима достигла је запањујуће размјере.
„Имамо правог генија који је био дио ове групе, по имену Ралф Барик на Универзитету Сјеверне Каролине. Дајете му пројектовани вирус и он ће вам дати живи вирус“ – открива Сакс.
Барик је створио оно што се назива „систем обрнуте генетике за прављење ових вируса и за убацивање дијелова у вирусе, помоћу технике коју је назвао `бешавном`.
„То значи да `ушивате` дио, на такав начин да се не може утврдити да је убачен у лабораторији. Дакле, без отисака прстију, што би се рекло“, обашњава Сакс.
Ова област истраживања подигла је много прашине, јер су многи амерички научници говорили да је то опасно и да са тим треба престати. Међутим, напомиње Сакс, Фаучи је говорио да је то од кључног значаја и да ће се са тим наставити.
Он наводи да је очигледно да су 2018. и 2019. у лабораторијама „Стјеновита планина“, вршени огледи у којима су кориштени вируси из Вухана, са њиховом збирком слијепих мишева. То је једна теорија.
Друга теорија о ковиду 19 каже да је све смишљено у САД и послато у Вухан, у Институт вирусологије, ради испитивања на њиховој збирци слијепих мишева, а то су кинески слијепи мишеви, а не египатски воћни слијепи мишеви.
Сакс наводи да постоје и друге теорије о томе да је истраживачка група, њемачка или холандска, можда одиграла улогу, јер они имају своја истраживања у Вухану.
Када је вирус избио у то вријеме, крајем 2019, почетком 2020. године, међу научницима је било комешање: Шта је ово дођавола? Одакле ово долази? Да ли смо ми ово урадили? Како је ово побјегло?
Један од најважнијих међу овим научним позивима, десио се, како каже, 1. фебруара 2020:
„Приликом тог позива од 1. фебруара научници говоре: О, Боже, ово изгледа као да је нешто направљено у лабораторији! Један од њих каже:`Не могу да појмим како би овакво нешто уопште могло да природно настане`.
Међутим, четири дана касније, та група аутора објављује први нацрт рада под називом „Приближно поријекло вируса САРС-КоВ-2“, који каже да је у питању „вирус који је настао у природи“.
То је, напомиње Сакс, прикривање.
„Тај рад је превара. Није повучен до дана данашњег. А у питању је превара“ – закључује Сакс.