Насловна Најновије Комеморација у Аушвицу; Цвијановић: Сви смо дужни да памтимо жртве Холокауста

Комеморација у Аушвицу; Цвијановић: Сви смо дужни да памтимо жртве Холокауста

74
0

Свијет обиљежава Међународни дан сјећања на жртве Холокауста. Прије 80 година, јединице Совјетске армије ослободиле су највећи нацистички концентрациони логор Аушвиц, у којем је убијено више од милион људи, већином Јевреја. Комеморцији у пољском граду Освјенћим, присуствовала је српски члан и предсједавајући Предсједништва Жељка Цвијановић.

Њена порука је – сви смо дужни да памтимо жртве Холокауста, и да се одлучно супротстављамо различитим видовима историјског ревизионизма. Цвијановићева је, током комеморације, приложила свијећу за жртве Холокауста. Свијеће су приложили шефови делегација 55 земаља

Четири милиона и 800 хиљада пописаних, а 6 милиона процијењених жртава Холокауста.

Најстрашнијег злочина у историји човјечанства почињеног од нацистичке Њемачке.

Читав свијет обиљежио је осамдесет година од ослобођења најзлогласнијег нацистичког логора Аушвиц, са поруком – да се никада и никоме не понови!

За пет година, колико је постојао, Аушвиц је био „фабрика смрти“ у коју је нацистичка Њемачка депортовала 1.300.000 људи. Процјењује се да је у Аушвицу убијено 1.100.000 људи од којих су 1.000.000 били Јевреји.

Кристофер Хубнер из Међународног комитета за Аушвиц рекао је да вријеме пролази и да је остало веома мало оних који су преживјели Аушвиц.

Они и њихове породице су патили у Аушвицу. То је оно што је важно и жртва треба да остане записана, да сјећање на њих живи.

Логор Аушвиц био је мјесто смрти, бола и најмасовнијег страдања јеврејског народа од нацистичке Њемачке, њених саучесника и савезника, поручила је српски члан и предсједавајући Предсједништва Жељка Цвијановић, која је присуствовала обиљежавању у граду Освјенћим у Пољској.

– Док обиљежавамо 80. годишњицу ослобађања Аушвица, данас се са посебним пијететом сјећамо више од 6 милиона жртава Холокауста, од тога је милион Јевреја убијено у овом логору. Дужни смо да их памтимо, да се одлучно супротстављамо различитим видовима историјског ревизионизма, као и ревитализацији зла у облику било које идеологије – нагласила је Жељка Цвијановић српски члан и предједавајућа Предсједништва Бих.

Обиљежавању је присуствовао и министар иностраних послова Србије Марко Ђурић, који је поручио да се Србија са пијететом сјећа жртава Холокауста и да је данас значајније него икада да се подсјетимо лекција Другог свјетског рата.

Марко Ђурић министар иностраних послова Србије рекао је да је много људи из Србије страдало је и убијено на мучки начин у концентрационом логору Аушвиц и да људи у Србији његују сјећање на све жртве, сматрајући да је култура сјећања од кључног значаја да нам се овакве ствари у историји никада више не понове.

Ни ове године на свечаност обиљежавања Међународног дана сјећања на жртве Холокауста није позвана делегација Руске Федерације. Предсједник Русије Владимир Путин поручио је да ће Русија увијек памтити да је управо совјетски војник ослободио Аушвиц.

– У јануару 1945. Црвена армија је ослободила концентрациони логор Аушвиц, откривајући човјечанству истину о злочинима нациста и њихових саучесника који су истријебили милионе Јевреја, Руса, Рома и представника других народа. И заувијек ћемо се сјећати да је управо совјетски војник уништио ово страшно, тотално зло и однио побједу, чија ће величина заувијек остати у свјетској историји – истакао је Путин.

Уједињене нације су 2005. године прогласиле 27. јануар као Међународни дан сјећања на жртве Холокауста и од тада се обиљежава широм свијета.

Посебна пажња овом датуму поклања се у Европи, која је поднијела и највећу жртву током Другог свјетског рата.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстДодик: Србија и Република Српска неће бити чланице НАТО-а
Сљедећи текстСрпска и Србија одали пошту жртвама Холокауста; Сви требају знати истину о бруталним ликвидацијама