Члан Главног одбора СНСД-а Бранко Короман, изјавио је Срни, да очекује да ће народ Републике Српске на референдуму подржити предсједника Републике Српске Милорада Додика и одбацити наметања и скрнављења закона и права, те истакао да сви у БиХ гледају представу „Калаја новог доба“ у којој је главни глумац Кристијан Шмит.
Короман каже да као што се у Калајево доба у БиХ могло добити и до три године затвора за читање „забрањених“ књига, тако се и данас пријети смјенама и затвором сваком ко се не повинује.
Он је навео да је, стога неопходно одбацити пресуду предсједнику Додику, јер је јасно да је политичка и донесна након монтираног политичког процеса.
„Изгледа да у БиХ данас постоји де факто власт изнад саме власти и то без икаквог правног утемељења. Ријеч је о органима које чине представници страних држава, прије свега такозвани Савјет за спровођење мира и његов Управни одбор. Преко њих, друге државе већ три деценије држе БиХ у ванредном стању“, навео је Короман.
Према његовим ријечима, историја учи да би сва три народа у БиХ била најсрећнија када би странци отишли и пустили Србе, Хрвате и Бошњаке да сами, кроз дијалог и компромис, одлучују о својој будућности.
„Када смо сами тражили рјешења, без туђег диктата, било је вријеме напретка и мира. Али, хегемонистичке амбиције Запада увијек су ишле у овом правцу, нарочито онда када није могао да изађе на крај са Русијом. Данас је Европа у дубоком хаосу, који преноси и на нас“, истиче Короман и указује да срећом, постоје и гласови разума у Европи као што су француска политичарка Марин Ле Пен, премијер Словачке Роберт Фицо, мађарски премијер Виктор Орбан који подсјећају да мир, стабилност и суверенитет немају алтернативу.
Короман објашњава да је очигледно да већ 150 година БиХ трпи исте наопаке политичке обрасце, а данас се, кроз политички мотивисане судске процесе, покушава доказати да особа чију кандидатуру није потврдио Савјет безбједности УН, може доносити одлуке супротне демократским принципима, владавини права и основним законитостима.
Он истиче да су то одлуке које су нанијеле велику штету правном и политичком систему БиХ, али и неопходном дијалогу између народа.
„Умјесто да сви заједно радимо на томе да нам у овој земљи буде боље, неко нас свјесно враћа на крај 19. вијека – у вријеме након Руско-турског рата и Санстефанског мировног уговора 1878. године. Тада су велике западне силе, одбацујући одлуке из Сан Стефана, на Берлинском конгресу повукле нове границе и предале управљање БиХ Аустроугарској. Зна се како је то царство пропало и чије сјене прогањају по бечким дворовима“, поручује Короман који је и предсједник Скупштине општине Пале.
Он указује да се историја понавља онима који не могу да је схвате, па тако данас постоји повампирени империјализам и ситуација да су Шмиту важније тапије његових предака из тог времена, него одобрење Савјета безбједности.
Короман сматра да се правосуђе БиХ, умјесто да стане у одбрану права и ауторитета судске власти и земље, препустило политици мржње и настојању да се по сваку цијену уклони легално и легитимно изабрани предсједник Републике Српске.
Короман пита како се онда, са политиком подметања и нетрпељивости која траје више од 30 година након рата, може очекивати било какав напредак?
Према његовим ријечима, историја Европе показује другачији пут да су Њемачка и Француска, које су у Другом свјетском рату биле заклети непријатељи, већ 1951. године постале оснивачи Европске заједнице за угаљ и челик – темеља данашње ЕУ и умјесто сукоба, изабрале су сарадњу ради заједничких интереса.
Короман наглашава да се то у БиХ не дозвољава јер се умјесто помирења гледа представа у којој Шмит глуми Калаја новог доба.
„Калај је чак на црну листу ставио и сопствено дјело `Историја Срба`, што најбоље говори колико је та политика била лишена здравог разума“, навео је Короман.
Короман додаје да сви у БиХ морају да схвате да ће се почети градити изнутра,
када престану да покушавају да Србе „уређују споља“.























