Насловна Најновије Награда Момо Капор – четири романа у ужем избору

Награда Момо Капор – четири романа у ужем избору

163
0

Задужбина „Момчило Момо Капор“ ће традицинално и ове године, на дан рођења српског књижевника и сликара, 8. априла додијелити награду за књижевност.

Жири у саставу: Радмила Станковић, Мухарем Баздуљ и Вуле Журић одлучио је која дјела улазе у најужи избор, а одлука о овогодишњем лауреату ће бити донета средином марта.

У ужи избор за награду за књижевност Момо Капор ушли жири је изабрао романе „Послије забаве“ Стеве Грабовца, (већ овјенчан НИН-овом наградом), „Пакрац“ Владана Матијевића, „Ниоткуда с љубављу“ Ђорђа Матића и „Песма о три света“ Владимира Пиштала. 

Циљ Задужбине је да подржи књижевнике који су у данашњем времену појава каква је био Момо Капор, тако да ће жири пажљиво одабрати и прогласити седмог лауреата за књижевност који ће се наћи међу еминентним књижевницима који су до сада добили награду, и то: Емир Кустурица, Петер Хандке, Драган Јовановић Данилов, Лабуд Драгић, Неле Карајлић и Весна Голдсворти. Награда Момо Капор за књижевност не само да пружа признање талентованим писцима, већ служи и као подстицај за даље истраживање и стварање. Она је симбол подршке креативности и културног богатства.

Задужбина „Момчило Момо Капор“ основана је након Момине смрти и већ 14 година дјелује на трајном очувању и његовању успомене на нашег великог писца и сликара, који је оставио неизбрисив траг у српској књижевности, историји умјетности и култури уопште.

Момо Капор је у српској књижевности био веома активан више од три деценије, а био је један од најпознатијих и најчитанијих српских писаца, уз чија дјела су стасале многе генерације. Капор је постао својеврсни феномен у југословенској књижевности 1975. године, када је објавио први роман „Фолиранти“ и од тада су се из његовог пера низала бројна књижевна ремек-дјела, а нека од њих су екранизована или су дио позоришних репертоара.

ИЗВОРСрна
Претходни текстРавна планина међу најбоље оцјењеним скијалиштима у Европи
Сљедећи текстПромовисати вриједности за које се залагао Момо Капор