Насловна Најновије НСРС о Нацрту новог устава: Или вратити снагу или остати празна љуштура...

НСРС о Нацрту новог устава: Или вратити снагу или остати празна љуштура – Српска бира снагу

46
0

Народна скупштина Републике Српске, на посебној сједници, разматра нацрт Устава Републике Српске. Новим Уставом, Република Српска је дефинисана као суверени уставноправни субјект, који је производ воље народа изражене на изборима и референдуму. Она је Република српског народа, али и свих других народа и грађана који живе на њеној територији. Образлажући овај акт, генерални секретар предсједника Републике Јелена Пајић Баштинац истакла је да Српска данас потврђује своју снагу и своју опредијељеност ка правди и слободи. Предсједник Републике Милорад Додик истакао је да је кључни циљ новог устава брисање амандмана које је у постојећи устав наметнуо Волфганг Петрич, некадашњи високи представник.

 

На приједлог предсједника Српске, пред посланицима би по хитном поступку требало да се нађе и Приједлог закона о заштити уставног уређења Републике Српске.

Нови Устав садржи кључне промјене које јачају снагу, суверенитет и стабилност Републике Српске. Главни град је Бањалука. Престоница су Пале, односно Источно Сарајево. Поред очувања безбједности, предвиђена је и одбрана као важан сегмент суверенитета, а постоји и могућност формирања Војске Републике Српске. Проширује се надлежност Уставног суда Српске, који ће имати овлашћење да одлучује о примјени закона и аката БиХ на територији Републике.

– Предвиђено је да Република Српска суверено одлучује о својим овлашћењима и има право да слободном вољом може из споразума на нивоу БиХ, којима је вршен пренос надлежности. Такође, утврђује се ништавост закона са нивоа БиХ који нису у искључивој надлежности БиХ, и сви закони који се односе на нашу територију, морају бити потврђени у НСРС прије њихове примјене – рекла је генерални секретар предсједника Републике Српске Јелена Пајић Баштинац.

Разматрање устава питање је од највећег институционалног значаја. Ријеч је о сложеном подухвату који треба да обезбиједи стабилан правни оквир, отпоран на све облике спољних притисака.

– Република Српска је по нацрту Устава и суверен, јединствен и недјељив уставно-правни ентитет, а чији статус пролази изнад туђег права на њено самоопредјељење које се потврђује вољом свих грађана, а касније се верифифкује кроз оквирни споразум за мир у БиХ – навео је потпредсједник Владе Републике Српске Милош Букејловић.

Мало је генерација које имају прилику да доносе устав. Лидер СНСД-а Милорад Додик, припадник је и прве генерације посланика која је 1992. године донијела постојећи устав. Његово доношење, каже, никада није авантуризам. На сједници Народне скупштине требало би да буде утврђен полазни документ, чији је циљ брисање амандмана које је наметнуо Волфганг Петрич. Умјесто воље странца, да Устав буде воља народа.

– Устав је сјајна прилика ове генерације. За доношење устава не треба ничија сагласност са стране. То је наш акт. Позивам све да учествују у јавној расправи, да дођемо до сјајног документа. Храбро без оклијевања да уградимо све што је у интересу народа који живе овдје. РЕЗ Овај документ има избачене елементе које је наметнуо Петрич, Вијеће народа, потпредсједници – рекал је Додик.

Лидер ПДП-а Драшко Станивуковић истакао је да је дијалог у скупштини о новом уставу, легитимно право институција Српске. Ипак, дилеме у вези с тим су, каже, бројне. Пита – да ли су за овај процес потребни вријеме, мир и стабилност?

– Да ли садашњи устав који има подршку свјетских играча, мијењамо за устав који нема ничију подршку? Дајте нам одговор, на бази тих одговора и свега што ћемо видјети, то ће одлучити наше гласање – навео је Станивуковић.

На неуставне потезе, одговара се уставом. А за неуставне потезе и кризу у БиХ, одговорни су Кристијан Шмит и Уставни суд БиХ, упозорава предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић. Уставни суд, Шмиту је омогућио да постане законодавац, ако падне Шмит, пада и све што је радио, наводи Стевандић.

– Имамо нову реалност да се преко кривичног закона забрани рад било које институције Српске, похапси било који руководилац. То је на снази, то је напад на уставни поредак, на Дејтонски споразум, то је увођење ратне реторике – изјавио је Стевандић.

На другој страни, оваква БиХ, према тврдњи предсједника Листе за правду и ред Небојшу Вукановића, ниједном Србину није тијесна, а нови устав је непотребан. Јелена Тривић, предсједница Народног фронта, става је да Српској у овом тренутку нису потребне исхитрене одлуке.

– Републици Српској потребна је рационалност, сталоженост и добро промишљање у складу са интересима српског народа – сматра Тривићева.

Оно што је Српској и њеним грађанима потребно, јесте јединствен став посланика о уставу, истичу лидери Социјалистичке партије и НПС. Овај нацрт, кажу, одражава политичко уређење које је било на снази у вријеме потписивања Дејтонског мировног споразума и мора зауставити урушавање Републике Српске.

– Били смо заједно кад смо доносили први Устав, рјешавали бројне проблеме иако смо имали различита мишљења. Зашто не можемо бити заједно данас? – упитао је предсједник СП Петар Ђокић.

– Устав није само највиши правни акт већ и политички акт јер изражава вољу једног друштва какво политичко уређење треба да има једна земља – додао је предсједник НПС Дарко Бањац.

Предсједник СДС-а Милан Миличевић није се обратио на посебној сједници. Шеф Клуба посланика ове странке Огњен Бодирога изнио је став да није вријеме за доношење новог устава Српске и да не види које су то државе подржале ову намјеру.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстДодик: Не треба нам подршка странаца, ми радимо демократски посао (Видео)
Сљедећи текстВишковић: Геополитичке прилике промијењене и може се разговарати о новом уставу