Народна скупштина Републике Српске ће наредне седмице по хитном поступку разматрати Приједлог закона о граду Теслићу, који по свим параметрима представља јединствену географску, социјалну, економску, историјску и територијалну цјелину са јасно дефинисаним правцима даљег развоја.
Приједлогом овог закона уређују се подручје, надлежности, органи и финансирање ове локалне заједнице, а у образложењу наводи да је разлог за његово усвајање садржан у чињеници да су испуњени прописани услови за промјену статуса општине Теслић у град.
Наведено је да је општина Теслић, достављањем одлуке Скупштине општине Теслић Влади Републике Српске, покренула поступак за додјелу статуса града, те је уз ову одлуку достављен и Елаборат о оправданости захтјева за стицање статуса града.
– Наведеним приједлогом истиче се да општина Теслић испуњава услове за стицање статуса града, који су прописани Законом о локалној самоуправи, с обзиром на то да више од три године има статус развијене јединице локалне самоуправе и стопу запослености изнад републичког просјека – истиче се у образложењу овог акта који ће бити разматран 15. маја на сједници Народне скупштине Српске.
По оствареним укупним приходима, добити, спољнотрговинској размјени и броју привредних друштава, општина Теслић заузима треће мјесто на подручју које покрива привредна комора Добој, иза градова Добој и Дервента.
Наглашено је да Теслић биљежи стални раст, како у погледу броја активних привредних субјеката, броја запослених у привреди, тако и укупних прихода и добити предузећа.
– Општина Теслић располаже богатом туристичком понудом и природним потенцијалом за развој разних видова туризма, попут бањско-рекреативног, планинског, еко-туризма, сеоског, излетничког, спелеолошког, ловног и риболовног, као и вјерског и конгресног туризма – наводи се у образложењу.
Један од најзначајнијих природних ресурса општине Теслић су љековите минералне воде на основу којих се развио здравствени, односно бањско-рекреативни туризам, а најпознатији и најпосјећенији туристички локалитет је Здравствено-туристички центар „Бања Врућица“, истиче се у образложењу овог акта.
Даље се додаје да се разлог за доношење овог закона по хитном поступку огледа у чињеници да се стицањем статуса града испуњава неопходан предуслов за приступ фондовима ЕУ по планираним пројектима, а чијом ће се реализацијом даље развијати ова јединица локалне самоуправе и побољшати квалитет живота грађана.
По хитном поступку биће разматран и Приједлог закона о измјени и допунама закона о територијалној организацији Српске ради његовог усклађивања са Законом о граду Теслићу.
На 14. редовној сједници биће разматран и избор потпредсједника Народне скупштине – приједлог народног посланика Огњена Бодироге, као и Приједлог закона о измјени Закона о приватизацији државних станова по хитном поступку.
На предложеном дневном реду су и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о дјечијој заштити, те Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о привредним друштвима, оба по хитном поступку.
Пред посланицима ће бити и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о банкама Републике Српске, Нацрт закона о измјени Закона о стварним правима, те Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о добровољним пензијским фондовима и пензијским плановима.
Скупштина би требало да разматра и Извјештај о раду и финансијски извјештај Комисије за концесије Републике Српске за 2024. годину, информацију о обавезама које за БиХ и Српску проистичу из процеса придруживања ЕУ са прегледом мјера и активности реализованих током 2024, информацију о одлукама о помиловању у 2024, те Приједлог одлуке о прихватању задужења Републике Српске према Свјетској банци – Међународној банци за обнову и развој по Пројекту унапређења здравствених система.