Насловна Најновије Обиљежавање 85 година од страдања Срба у селу Корита

Обиљежавање 85 година од страдања Срба у селу Корита

157
0
Корићка јама

У селу Корита код Билеће, данас ће бити служен парастос за више од 130 српских цивила из овог краја, које су усташе прије 85 година убиле и бациле у јаму.

Код Спомен-храма код Корићке јаме у 9.00 часова почела је литургија, а у 10.30 часова код Спомен-костурнице биће одржан парастос страдалницима.

Организатори обиљежавања су Општинска управа Билећа и Црквена општина Автовац.

Корићка јама код Билеће једно је од највећих стратишта српског народа у Херцеговини, у које су усташе бациле више од 130 невиних Срба, мушкараца, стараца и дјечака.

Тај злочин починиле су муслиманске усташе из сусједног мјеста Фазлагића Кула код Гацка, у ноћи између 3. и 4. јуна 1941. године.

Посмртни остаци корићких страдалника извађени су из јаме 1953. године, када је на основу 180 пронађених лобања установљено да је број жртава Корићке јаме био знатно већи.

Међу страдалницима је највише било мјештана из породица Сворцан, Бјелица, Старовић, Тркља, Шаровић, Шакота, Глушац, Рогач, Јакшић, Думнић, Ковачевић, Курдулија, Коснић, Милошевић, Миловић, Носовић и Радан.

Најстарија жртва био је осмадесетогодишњи Јевто Сворцан, док је најмлађи био четрнаестогодишњи Коста Глушац.

Код Корићке јаме направљена је мала капела, а прво спомен-обиљежје корићким жртвама у центру села подигнуто је 1966. године.

Године 1991, када се навршило пола вијека од злочина, на споменик је постављена скулптура, рад академског вајара Нандора Глида из Београда.

За овај монструозни злочин над невиним српским народом тог краја, нико никада није одговарао, а истина о њему дуго је прикривана.

ИЗВОРСрна, Фото илустрација Trebinje Live
Претходни текстЛинта: Срби да памте некажњени злочин над српским цивилима у Ледићима
Сљедећи текстМинистар Мастиловић данас у Источном Сарајеву