Некадашњи припадници Мјешовитог артиљеријског дивизиона Прве сарајевске бригаде Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске /ВРС/ обиљежили су 34 године од формирања ове јединице.
Мјешовити артиљеријски дивизион Прве сарајевске бригаде бројао је 720 припадника који су током Одбрамбено-отаџбинског рата били ангажовани на свим ратиштима Сарајевско-романијске регије.
У Цркви Светог великомученика Георгија на Врацама служен је парастос и положени су вијенци код централног крста на Војничком гробљу.
Некадашњи командант Мјешовитог артиљеријског дивизиона потпуковник Душан Шкрба рекао је да је у овом дивизиону током Одбрамбено-отаџбинског рата страдало осам бораца.
Он је навео да се редовно окупљају већ 15 година и евоцирају успомене из Одбрамбено-отаџбинског рата, али и одају почаст саборцима који су положили животе у темеље Републике Српске.
Он је додао да је Дан јединице Тројчиндан и прилика да се људи окупе и друже на некадашњем командном мјесту у Тилави.
Некадашњи припадник Мјешовитог артиљеријског дивизиона Милош Лубура сматра да је ова јединица била једна од најбољих у Сарајевско-романијском корпусу.
„Наша јединица је учествовала на свим ратиштима Сарајевско-романијске регије. Чак смо помагали и пјешадијске јединице са нашим људством. Били смо ангажовани на оловском и трновском ратишту, на Трескавици“, рекао је Лубура.
Он је навео да је дивизион био састављен од добровољаца, да није било регрутације, нити морања да неко приступи јединици, него су људи сами долазили како би бранили ове просторе.
Након формирања Дринског корпуса ВРС, почетком 1993. године, 210 припадника Мјешовитог артиљеријског дивизиона са борбеном техником упућено је у новоформирани корпус.






















