Конзорцијум „Логистика БиХ“, који окупља превознике, тражи од Парламентарне скупштине БиХ хитне измјене закона како би им био омогућен поврат акциза на дизел гориво кориштено за међународни друмски превоз, јер ће у супротном, како је наведено, организовати протесте, обуставити међународни превоз, те информисати ЕУ о „дискриминаторским праксама у БиХ“.
У образложењу је наведено да превозници из БиХ тренутно немају право на поврат акциза, док конкурентске фирме из ЕУ и региона то право остварују, што домаће превознике ставља у неравноправан положај на тржишту и директно угрожава одрживост сектора који запошљава десетине хиљада људи.
Из Конзорцијума су истакли да су извозници услуга у друмском транспорту кључни генератори девизног прилива у БиХ, као и да је поврат акциза стандардна пракса у земљама ЕУ, те да уз једноставну дигиталну евиденцију може бити примјењив и у БиХ.
– Позивамо све парламентарце да подрже ову иницијативу у духу економског патриотизма, правде и очувања транспортног сектора – поручили су из Конзорцијума.
Конзорцијум је затражио и од министра комуникација и транспорта у Савјету министара Едина Форте да хитно реагује на, како су навели, опструкције службеника овог министарства, те на незаконите и неуставне одредбе Правилника о условима за издавање лиценце и квалификацијске картице возача.
Истакли су да је Форто потписао правилник који прописује критеријуме строжије од ЕУ директива, игнорише ЦЕМТ повељу квалитета, која не познаје такве додатне критеријуме, крши уставни принцип надлежности, јер прописује образовне стандарде који су у искључивој надлежности ентитета и Брчко дистрикта.
– Вјерујемо да имате снагу да препознате неправилности и повучете акт или га ускладите, јер је у супротности са Уставом БиХ, законима о међународном друмском транспорту, о инспекцијама БиХ, и правном стечевином ЕУ – наводе из Конзорцијума.
Додају да су службеници у Министарству комуникација и транспорта у Савјету министара „бирократе које већ 20 година, кроз нетранспарентне и неуставне механизме, преливају стотине милиона марака из џепова превозника ка одабраним правним субјектима – мимо буџета, тржишних правила и јавног интереса“.
Из Конзорцијума су навели да су им службеници овог министарства у разговорима, умјесто конкретног, давали одговор „формиране су радне групе“.
Конзорцијум је подсјетио Форту да је са њим усаглашено 15 тачака, али да не знају у којој су фази реализације, као и да не траже радне групе, већ резултате.
– Уколико не добијемо правно образложене одговоре у законском року, бићемо принуђени да поднесемо захтјев за оцјену уставности пред Уставним судом БиХ, доставимо документацију Тужилаштву БиХ због сумње у злоупотребу положаја и погодовање, те доставимо податке комисијама у Парламентарној скупштини БиХ – поручили су из Конзорцијума.