Насловна Најновије РТС: Поднесена кривична пријава због блокада, затражена реакција међународне заједнице

РТС: Поднесена кривична пријава због блокада, затражена реакција међународне заједнице

63
0
Радио телевизија Србије поднијела је кривичну пријаву због вишедневне блокаде њених зграда на двије локације у Београд, коју спроводе студенти и грађани, те затражила хитно реаговање међународне заједнице.
 

Кривична пријава поднесена је Првом основном јавном тужилаштву у Београду против НН лица која се представљају као студенти у блокади, а од 14. априла су блокирали објекте РТС-а у Таковској и Абердаревој улици и на Кошутњаку, при чему непрестано позивају друге грађане да им се придруже.

РТС је саопштио да је од тада онемогућен улазак новинара и других запослених, посебно техничким службама што за посљедицу има спречавање емитовања телевизијског програма.

Наводи да су запослени угрожени у овим насилним блокадама, јер им сваки улазак у зграду обезбјеђује полиција, а том приликом буду вријеђани, пљувани и гурани.

Поред тога на друштеним мрежама објављени су телефонски бројеви троје уредника, а појединим уредницима и новинарима су направљене и дистрибуиране такозване „потјернице“, што за посљедицу има директно угржавање безбједности и живота запослених у РТС.

Како су истакли, раде у до сада најтежим условима, те су, због блокада зграда, све редакције, новинари на терену, укључујући и младе сараднике, технички и продукциони тимови доведени у ситуацију да немају одговарајућу заштиту неопходну за нормално обављање својих дужности.

РТС тражи да се идентификују сви учионици ових дјела и да се против њих покрене кривични поступак.

Тражи и хитну реакцију и од предсједника Европске комисије, европског комесара за проширење, представника ОЕБС-а у Србији, Генералног директората за сусједство и преговоре о проширењу Србије, ОДХИР-а, међународних организација за заштиту новинара и европског удружења јавних сервиса.

Истовремено, „Јуроњуз телевизија“ позвала је данас надлежне органе, новинарска удружења и институције да омогуће рад РТС-у и да без одлагања и изговора осуде прогон запослених и учине све да он буде спријечен.

Том позиву придружили су се Политика, Вечерње новости, Тањуг, Прва, Б92, Пинк, Курир, Информер, Ало, али и други медији.

Јуроњуз наводи да је посљедњи тренутак да, као професија, као људи, новинари дигну свој глас против оних који покушавају да преваспитају медије и да не дозволе да колеге дочекују највећи празник као таоци неколицине.

Указали су да више од 70 часова колеге са РТС-а ради у гету и живе на потјерницама

Један број студената и грађани већ четврти дан блокирају улазе у објекте Радио-телевизије Србије у Београду и онемогућавајући запослене да дођу на радна мјеста. Траже избор нових чланова РЕМ-а, као или да се РТС угаси.

 
 
ИЗВОРтанјуг
Претходни текстБијељински риболовци припремају ручак за 400 људи
Сљедећи текстПатријарх Порфирије стигао у Пећку Патријаршију