Насловна Најновије Све богатија понуда фочанских рафтинг кампова и све више гостију

Све богатија понуда фочанских рафтинг кампова и све више гостију

114
0
рафтинг на Тари

Рафтинг кампови на Дрини и Тари овог љета, према досадашњим показатељима, биљеже одличну сезону – у односу на претходну годину, број туриста је већи за 15 до 20 одсто, чему је допринијело лијепо вријеме, али и све богатија понуда фочанских кампова.

Уз рафтинг вожњу гуменим чамцима, туристи могу да уживају и у спусту кајаком, обиласку планина квадом или електричним бициклом, кањонингу и бројним планинарским излетима.

„Фоча све више шири понуду авантуристичких излета и крупним корацима иде ка регионалном лидеру туризма, заједно са Плужинама у Црној Гори, општином са којом дијели ријеку Тару“, истиче Милан Рудинац, власник кампа „Дивља ријека“.

White water rafting on Tara river, from Montenegro to Bosnia and Herzegovina

Осим уобичајеног спуста гуменим чамцима Таром и Дрином, у овом кампу све више се тражи кајак. Овај вид уживања на ријеци посебно је примамљив страним туристима.

„Ми смо релативно мањи камп и базирали смо се на рафтинг, кајак и излете на Трновачко језеро. Радним данима нам углавном долазе странци и највише их интересују кајак излети. То су двосједи и једносједи кајаци на надувавање, све више радимо те излете, и Таром и Дрином. Викендом организујемо стандардне излете за домаће туристе – из Србије, Црне Горе, БиХ и на половини сезоне можемо рећи да смо задовољни досадашњом посјетом“, прича Рудинац.

За кајак спуст користе се иста сигурносна опрема и одијела, као у рафтингу, наводи Рудинац, само што се туристи другачије припремају како да одржавају равнотежу на чамцу и на који начин да веслају.

„Радимо исте дестинације, исте руте, с тим што је туристима мало узбудљивије. Другачија је перцепција, другачији поглед из кајака, буквално као да сједите на води, у односу на чамац“, додаје Рудинац.

На Тару и Дрину, и околне планинске љепотице, истиче Рудинац, туристи долазе из свих земаља Европе, па и са других континената, а ове године, изузимајући Србију која увијек предњачи, у овом кампу највише туриста је из Пољске и Мађарске.

У фочанским камповима уз Дрину и Тару, ушушканим у зеленило, које одмара и душу и тијело, смјештај је у бунгаловима – од двокреветних, па до седмокреветних.

Rafting Centar Drina Tara : Rafting Tarom : Tara Rafting | Rafting Tara

Рафтинг центар Дрина-Тара један је од највећих туристичких кампова у Фочи, по смјештајним капацитетима и разноврсности услуга које пружа гостима.

Менаџер у овом кампу Владимир Тешан, прича да се још на почетку сезоне видјело да ће бити боља од претходне.

„Имамо 15 до 20 одсто више гостију, задовољни смо, вријеме нас је засад послужило, мај је био лијеп, јун такође“, каже Тешан.

Грандиозни кањон ријеке Таре, њена рајска боја и узбудљиви спуст чамцима низ пјенушаве брзаке и букове главни су разлог због којег туристи долазе, али је понуда из године у годину све богатија.

Посебна атракција је обилазак квадовима врха кањона Таре и планинских предјела и језера Зеленгоре. Нуде и кањонинг авантуре на ријеци Хрчавци и у Црној Гори кроз кањон Невидио на Комарници, а увијек су тражене и планинарске шетње до прашуме Перућица и бројних дестинација Националног парка „Сутјеска“.

Осим квадом и пјешице, од ове године у понуди су излети и електричним бициклом.

„Ове године имамо нови аранжаман `Е-бајк авантура` на Тјентишту, са јако приступачном цијеном, а нуди доста тога – обилазак прашуме, водопада Скакавац, Националног парка, све то на потпуно новим и функционалним електричним бициклима“, наводи Тешан.

Вилла Волујак анд Вилла Маглић – ЈУ Национални парк "Сутјеска"

Осим са Националним парком „Сутјеска“, рафтинг кампови имају добру сарадњу и са сеоском фармом сира „Златни бор“ и коњичким клубом „Веленићи“, који се налазе на врху кањона Таре, на самој ивици. Туристи који дођу на рафтинг радо обилазе ове двије дестинације, уживајући у задивљујућем погледу на највећи кањон у Европи и на планинске масиве Дурмитора, Маглића, Љубишње, Радовине, који га окружују.

„У сарадњи са пријатељима из Коњичког клуба `Веленићи`, радимо одличну рафтинг и сафари авантуру, гдје туристи могу да се опробају и на зип-лајну изнад најдубљег дијела кањона, а такође и у аматерском јахању коња, да обиђу ергелу пунокрвних арпаских пастува“, додаје Тешан.

Посљедњих година све је више базена у оквиру кампова на Дрини. У овом кампу и даље предност дају ријеци, а ове године су направили на Дрини два природна ријечна базена, уредили плажу и поставили лежаљке, што је још једна новина у њиховом комплексу.

И у овом кампу највећи број гостију је из Србије, традиционално им долази и доста Словенаца, добру сарадњу имају са агенцијама из Мађарске и Бугарске, а како наводе ове године у порасту је број туриста из Америке.

Уз авантуре у прелијепој природи, каквом мало који крај може да се похвали, важан дио понуде фочанских рафтинг кампова је домаћа храна. Кампови се труде да у јеловнику преовладавају специјалитети традиционалне кухиње спремљени од намирница са села.

Galerija | Rajska Rijeka

Тако је и у кампу „Рајска ријека“, који постоји осам година. Радник овог кампа Срђан Кулић прича да у понуди имају специјалитете овог поднебља, као што су телетина испод сача, риба на жару, гулаш, пршута, сланина, кајмак, домаћи уштипци и колачи.

„Највише се траже управо телетина испод сача и риба на жару, то највише воле. Туристи су одушевљени нашом храном, јуче смо тако имали двојицу Швајцараца, који су отишли баш задовољни, много им се свидјела телетина испод сача“, каже Кулић.

Посјетиоци могу да уживају и у спортским активностима – фудбалу, одбојци на пијеску, стоном тенису или да се освјеже на базену, а викендом у вечерњим часовима и уз музику уживо.

И у овом кампу, осим рафтинга, туристима су на располагању бројни изазови, а однедавно и крстарење Пивским језером.

„Организованим превозом иде се у Црну Гору на Пивско језеро са нашим водичем и онда се бродићем обилази језеро и то траје око два и по до три сата. Наравно, туристи су највише заинтересовани за рафтинг, али и за друге аранжмане, баш смо сад имали госте из Холандије који су ишли на џип сафари, затим из Њемачке, који су ишли на кањонинг и хајкинг на Маглић“, наводи Кулић.

Rafting kamp Wild River - Smještaj u prirodi za najam - Foča, Federation of  Bosnia and Herzegovina, Republic of Srpska, Bosna i Hercegovina - Airbnb

Уз госте из Србије и БиХ, овај камп често посјећују и туристи из Хрватске, Словеније, Чешке, Пољске, Њемачке.

„Посјећеност је на задовољавајућем нивоу, највећа гужва је петком, суботом и недјељом, када имамо и музику уживо, док радним данима долазе породице са дјецом, када је мало мирнија атмосфера, а што је веома важно, гости нам се увијек враћају“, додао је Кулић.

Слична прича је и у осталим фочанским камповима.

Сви се труде да обогате понуду и да сваке године направе нови искорак, подижући ниво услуге. Судећи по броју гостију, у томе су прилично успјешни.

ИЗВОРсрна, фото илустрација
Претходни текстДва хеликоптера МУП-а Српске гасе пожар код Требиња (ФОТО/ВИДЕО)
Сљедећи текстВишеград: Мурал “данак у крви“ у близини вишеградске ћуприје