Интернационални фестивал хармонике „Акордеон арт плус“ почиње сутра у Источном Сарајеву и окупиће око 400 такмичара.
Фестивал, који ће бити одржан 16. пут, организују Музичка академија Универзитета у Источном Сарајеву и Асоцијација за његовање академске музике „Нови звук“.
Декан и предсједник организационог одбора Фестивала Маја Жужа навела је да ће у оквиру ове манифестације бити одржано и осмо Међународно такмичење пијаниста.
„Иза нас је дуги низ година у којима смо се истакли и наметнули својом вредноћом, радом и квалитетом. Морамо да се похвалимо рекордним бројем пријава, у оквиру фестивала ће наступити око 400 такмичара“, рекла је Жужа на конференцији за новинаре.
Она је додала да су чланови жирија еминентни предавачи и педагози, те да се заједно са такмичарима очекује око 500 учесника на фестивалу.
Према њеним ријечима, такмичари и чланови жирија долазе из 14 земаља – Јапана, Русије, Бјелорусије, Молдавије, Бугарске, Чилеа, Португалије, Италије, Словачке, Сјеверне Македоније, Црне Горе, Хрватске, Србије и БиХ.
Жужа је за подршку и помоћ у организацији фестивала захвалила Министарству просвјете и културе Републике Српске, граду Источно Сарајево, општинама Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа, Центру за културу и информисање Источна Илиџа, Народном позоришту Источно Сарајево, градској Туристичкој организацији, као и реномираним фабрикама инструмената.
Продекан за умјетнички и научноистраживачки рад Музичке академије Марко Стојановић најавио је да ће сутра на отварању фестивала од 20.00 часова у Народном позоришту Источно Сарајево наступити Оркестар хармоника Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву под руководством Дражана Косорића и Камерни хор смјера за Црквену музику и појање Музичке академије под руководством Раде Радовића.
Концерт пијанисте Константина Краснитског из Бјелорусије планиран је 27. маја, а 28. маја Владимира Ступњикова из Русије на хармоници.
Завршног дана манифестације, 29. маја, од 16.00 и 18.00 часова предвиђени су концерти лауреата овогодишњег фестивала.
Стојановић је рекао да ће у едукативном сегменту фестивала полазници имати прилику да се усавршавају на мајсторским курсевима из клавира код професора Константина Краснитског и хармонике код професора Пјетра Рофија из Италије.
Руководилац Катедре за хармонику Данијела Газдић истакла је да фестивал „Акордеон арт плус“ представља музички празник у Источном Сарајеву.
„Ове године имамо такмичаре из Бугарске, Молдавије, Чилеа. Сваке године смо богатији и за неку нову земљу. Веома смо поносни на то што Источно Сарајево постаје центар хармонике и окупља велики број младих извођача из цијелог свијета и колега који се професионално баве хармоником“, навела је Газдићева.
Она је додала да је ово прилика за стварање нових познанстава, за ширење умјетничких видика како за студенте, тако и професоре.
Предсједник Свјетске асоцијације акордеониста Мирко Патарини из Италије изразио је задовољство бројем учесника на фестивалу, напомињући да је организација јако добра.
„Нема много фестивала на свијету са оволико дугим трајањем и драго ми је да сам опет овдје на `Акоредеон арт плусу`“, додао је Патарини.
Он је подсјетио да је прошле године у Источном Сарајеву одржан 78. Свјетски куп хармонике који је био сјајно организован.
Фестивал „Акордеон арт плус“ је музички фестивал који сваке године у Источном Сарајеву окупља еминентне умјетнике, акордеонисте, пијанисте, извођаче и предаваче из БиХ, региона и свијета.
Такмичење ће бити одржано у пет дисциплина, а у умјетничком сегменту програма биће реализована четири концерта еминентних умјетника.
Фестивал траје до петка, 29. маја, а улаз на све концерте је слободан.






















