На основу исказа дјеце старости од 10 до 12 година, као и осталих проведених истражних радњи, брчанско Тужилаштво је утврдило идентитет 18 дјеце, а што се тиче наводних сродника, што подразумијева баку, једног или оба родитеља, обухвата 13 дјеце, рекао је данас главни тужилац Брчко дистрикта Радмило Ивановић.
Идентитет је утврђен ДНК анализом, а дјеца су још увијек смјештена у једном од градских хотела.
– Пододјељење за социјалну заштиту брчанске Владе је донијело рјешења о старатељству над сваким дјететом, као и рјешење о њиховом смјештају, одмах након окончања свих неопходних истражних радњи – рекао је Ивановић, додавши да ће тек након ових активности, по критеријима поменутог пододјела бити одлучено о преузимању дјеце од њихових сродника, преноси Euronews.ba.
Шта знамо до сада?
У једној недовршеној кући која се налази у ширем центру Брчко дистрикта пронађено је 31 дијете.
Прве информације указују да постоји основана сумња да су малишани жртве трговине људима, међутим шта стоји иза свега биће познато након истраге у коју је укључен и Еуропол.
Укупно шесторо дјеце имало је хрватске пасоше.
Од беба до дванаестогодишњака
Оно што је посебно шокирало полицајце који су први ушли у кућу у којој су била заточена дјеца јесте да је њихов узраст “ишао” од 12 година па све до новорођенчади, односно беба.
Неки од малишана били су у кревецима, док су се друга мирно играла на поду једне од соба.
За овај случај се сазнало када је дванаестогодишња дјевојчица, која је такође била “заточена” у кући, изашла у пратњи два дјетета на улицу. Код себе је, наводно, имала и пасош.
– Пришла је првом пролазнику на кога је наишла и затражила помоћ. Тај човјек је одмах обавијестио Центар за социјални рад и полицију јер дјевојчица тамо није жељела да се врати, након чега је откривен ужас – рекао је извор близак истрази.
Према његовим ријечима, пролазник је без размишљања о свему обавијестио локалну полицију и тако је цијели случај угледао “свјетлост дана”.
Полицијске екипе које су, у пратњи службеника Центра за социјални рад, упале у кућу у Брчком, тамо су затекле и ухапсиле три особе.
Наводно, у питању су двије жене и син једне од њих који је и припадник судске страже. Они су одмах одведени у просторије локалне полицијске станице гдје им је узета изјава.
Иницијали ухапшених особа су З.Ђ. и А.Ђ. из Брчког и В.П. из Бањалуке.
Након њих, на територији града, ухапшено је још пет особа, али њихови идентитети нису саопштени.
Социјални радници преузели дјецу
У међувремену бригу о свој дјеци преузео је Центар за социјални рад града Брчко.
Службеници Центра за социјални рад су, у сарадњи са полицијом, дјецу смјестили у један од локалних хотела и пружили им сву неопходну брину и његу.
Кућа страве претресена и запечаћена
Након што су сва дјеца изведена из куће у којој су била заточена, полицајци су детаљно претресли све просторије и изнели доказни материјал.
Такође, по устаљеној процедури, кућа је након претреса запечаћена и никоме, сем полицајцима и тужиоцима, није дозвољено да уђе у двориште и тај објекат.
У истрагу овог случаја званично се укључио и Еуропол.
То је јавности потврдила портпаролка полиције Брчко Дистрикта БиХ Џевида Хукичевић.
Основи суд дистрикта Брчко одредио је притвор од 30 дана за Захиду и Алију Ђого и Викторију Поповић, првоосумњичене за трговину дјецом, злостављање и занемаривање. Притвор је одређен због бојазни да осумњичени могу утицати на свједоке, уништити доказе, али и због изузетно тешког кривичног дјела за које је запријећена казна затвором 10 година. Тужилаштво је данас испитало и преосталих петоро ухапшених, међу којима и лица која тврде да су родитељи или сродници дјеце.
Из притвора је пуштена Хаснија Хасановић која тврди да су међу пронађеном дјецом и њених двоје унучади, које је Захиди Ђого предала на чување и платила 300 евра.
– Шесторо унучади је са мном, јавила сам се на судове, долазили су за моју унучади и ово пар дана кад се човјек разболио оставила сам, нисам могла носити, оставила сам их на 15 дана и они су узели моју дјецу – прича Хаснија Хасановић.