Насловна Најновије Туристи из Београда, Новог Сада, Бијељине све више заинтересовани за општину Хан...

Туристи из Београда, Новог Сада, Бијељине све више заинтересовани за општину Хан Пијесак

100
0
ХАН ПИЈЕСАК, 22. НОВЕМБРА /СРНА/ - На подручју Хан Пијеска отклоњена је већина кварова на електромрежи изазваних олујним вјетром и мокрим снијегом, док су без струје и даље села Мало Поље, Пјеновац, Џимрије и Мркаљи, а без воде потрошачи који се снабдијевају са водовода "Штекавац", рекао је савјетник начелника општине Душко Ђерић.

Расте број заинтересованих да посјете Хан Пијеску, а то потврђује и све више туриста из Београда, Новог Сада, Бијељине и Брчког који желе да изграде викендице у овом планинском мјесту, речено је Срни у општинској Туристичкој организацији.

Општина Хан Пијеска постала је сфера интересовања све већег броја туриста, а неки од разлога за то су што је Влада Републике Српске прогласила ваздушном бањом, као и отварање Ски-центра „Игришта“, рекла је вршилац дужности директора Туристичке организације Свјетлана Томовић.

Томовићева је оцијенила да све ти представља важан корак за развој туризма јер ће привући туристе, а и позитивно ће утицати на економију.

– Допринијеће промоцији Хан Пијеска као атрактивне туристичке дестинације, не само током зиме, већ и током љетних мјесеци гдје ће посјетиоци моћи да уживају у благодатима ваздушне бање, шетњама, бициклизму и другим активностима – навела је Томовићева.

Она је оцијенила да би општина Хан Пијесак, кориштењем свих расположивих туристичких ресурса, могла да постане привлачна дестинација за становнике других градова, регија, држава јер је мјесто које одише љепотом нетакнуте природе, чистим планинскм ваздухом, водама, шумским плодова.

ТУРИСТИЧКИ БИСЕРИ НА ПОДРУЧЈУ ОПШТИНЕ

Један од туристичких бисера на подручју ове локалне заједнице јесте резиденција краља Александра Карађорђевића, саграђена 1921. године и једина је краљевска резиденција у БиХ.

Дворац је у Другом свјетском рату дијелом оштећен, а послије рата служио је као резиденција државних службеника. Изгорио је у пожару 2005. године.

Прва фаза реконструкције објекта почела је прошле године уз сагласност Завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске.

Томовићева ја рекла да је у току друга фаза која је почела у августу, а подразумијева изградњу и покривање објекта.

Она је изјавила да ће изглед реконструисаног објекта бити сличан ономе који је грађен 1921. године, а очекује се да ће у наредне двије године бити у функцији.

– Објекат би требало да има културно-историјску, али и комерцијалну компоненту, као што су музеј, вински подрум, сала за семинаре, краљичин и краљев апартман – навела је Томовићева.

Она је нагласила да је овај објекат од велике важности за очување историјских и културних вриједности, као и за развој туризма на подручју цијеле регије.

Недалеко од села Пјеновац, налази се Пошијак – средњовјековни град – утврђење, саграђен у 11. или 12. вијеку на гребену Пошијак.

Представља најзначајнији објекат старе архитектуре у овој општини. Смјештен је на брду стрмих падина, који као клин лежи изнад потока Пиштице и Бјеснице уз пут Хан Пијесак – Олово.

– У унутрашњости града видљиви су остаци грађевине, прислоњене уз живу стијену, а уз сјеверну страну налази се јама затрпана камењем за коју се претпоставља да је била цистерна. Пронађени су фрагменти средњовјековне керамике и жељезне троске на падинама – појаснила је Томовићева.

Она је рекла да је град грађен у облику лађе и да се поред њега налази православна некропола са стећцима.

– Археолози су 1962. године обишли Пошијак и констатовали вријеме градње, али од тада није ништа конкретније учињено на његовом археолошком истраживању – додала је Томовићева.

ШУМСКИ ПУТЕВИМА КРОЗ КРАЈОЛИК БОГАТ БИЉНИМ И ЖИВОТИЊСКИМ СВИЈЕТОМ

Вожња бициклима шумским стазама и преко пространих ливада, уз авантуру, омогућава да се осјете све природне љепоте и историја крајолика.

Општина Хан Пијесак има основне предуслове за развој боравишног и викенд туризма, чему доприносе клима, лов и риболов, али и развој планинског и зимског туризма.

Томовићева је навела да се у овој локалној заједници налазе различите врсте дивљачи, љекобиља, јестивих гљива и других заштићених и ријетких врста биљака.

Према њеним ријечима, општина Хан Пијесак пружа бројне могућности за пјешачење, а карактеристична је по густим шумама и планинским ливадама, који стварају лијеп И угодан природни амбијент за све планинаре и љубитеље природе.

– Пјешачке стазе које пролазе кроз атрактивне шумске предјеле завршавају се на видиковцима са којих се може уживати у погледу на окружење. Прави су начин да се упознају све чари наше општине – навела је Томовићева.

Туристичка организација општине Хан Пијесак основана је 21. новембра прошле године. Њени представници до сада су учествовали на више међународних сајмова на којима су представили љепоте и потенцијале општине.

Туристичка организација организовала је четврту Гастро – туристичку Гулашијаду, под покровитељстом Општине Хан Пијесак, а ове године урађена је брошура о пјешачким и бициклитичким стазама, те смјештајним капацитетима.

Наредни сајам на којем ће учествовати биће у Београду од 20. до 23. фебруара наредне године, гдје ће представити нови промотивни материјал.

ИЗВОРсрна
Претходни текстХил: Нема најаве да ће бити уведене санкције против НИС-а
Сљедећи текстОд 1. јануара скупља партиципација у здравству