Насловна Најновије Универзитет у Источном Сарајеву представио пројекат на COP 29 у Бакуу

Универзитет у Источном Сарајеву представио пројекат на COP 29 у Бакуу

66
0
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 4. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Изградња нове велељепне зграде Ректората и Музичке академије биће завршена до краја септембра, а опремање до краја новембра, након чега ће почети и процес пресељења ове двије високообразовне институције.

На позив Министарства за високо образовање и науку Руске Федерације, Универзитет у Источном Сарајеву представио је један од иновативних пројеката за борбу против климатских промјена у оквиру међународног самита о климатским промјенама КОП 29 у Бакуу.

Универзитет је, у сарадњи са Државним шумарско-техничким универзитетом из Вороњежа, представио пројекат организовања карбонског полигона у Републици Српској.

Циљ представљеног пројекта је да се успоставе механизми за праћење динамике атмосферских гасова који изазивају ефекат стаклене баште и који доприносе климатским промјенама.

Ова иницијатива, не само да подржава глобалне климатске циљеве, већ и унапређује сарадњу у области науке и технолошког развоја у контексту климатских промјена, саопштио је Универзитет у Источном Сарајеву.

На павиљону Руске Федерације заједничку презентацију пројекта одржали су ректор Државног шумарско-техничког универзитета из Вороњежа Драпалюк Михаил Валентинович и проректор за међународну сарадњу и осигурање квалитета Универзитета у Источном Сарајеву Марко Гутаљ.

Презентација су присуствовали и министар високог образовања науке Руске федерације Валериј Николајевич фалков, директор Департмана државне политике из области научно-технолошког развоја Руске Федерације Антон Павлович Шашкин, помоћник предсједника Руске федерације Руслан Сајд-Хусеинович Едељгериев и члан Државне Думе Јевгениј Владимирович Марков.

Овај пројекат дио је шире иницијативе коју финансира Министарство високог образовања и науке Руске Федерације, а који се реализује у земљама чланицама БРИКС-а. Осим Републике Српске, планове о организовању карбонских полигона са партнерима из Руске Федерације презентовали су и представници Бразила и Азербејџана.

Пројекти имају за циљ да прате и анализирају емисије атмосферски активних гасова који утичу на ефект стаклене баште на глобалном нивоу, као и да унаприједе мјере за смањење тих емисија.

– Овогодишњи КОП 29 се сматра важним кораком у глобалној борби против климатских промјена, а учешће Универзитета у Источном Сарајеву и његова сарадња са Руском Федерацијом показују значај регионалне научне и технолошке сарадње у рјешавању глобалних еколошких изазова – додаје се у саопштењу.

Конференција је понудила платформу за размјену идеја и разматрање глобалних климатских циљева с посебним фокусом на ублажавање климатских промјена, адаптацију и финансирање.

У контексту глобалне климатске кризе, ова врста сарадње и иновација добија све већи значај јер земље широм свијета настоје да нађу дугорочна рјешења која ће помоћи у ублажавању климатских промјена и прилагођавању на њихове посљедице.

Најважнији међународни самит о климатским промјенама КОП 29 ове године траје до 22. новембра у Бакуу, а окупио је више од 70.000 учесника из готово свих земаља свијета, укључујући свјетске лидере, научнике, активисте и представнике приватног сектора. 

ИЗВОРРтвис
Претходни текст„Пулс града“, 14.11.2024. године (Видео)
Сљедећи текстДанас облачно и прохладно