Упркос бројним опструкцијама бошњачких политичара и експерата, вечерас је привремено отворен нови мост и Гранични прелаз у Градишци.
Прва аута прешла су на новом Граничном прелазу, уз аплауз присутних.
Како јавља репортер РТРС-а, Гранична полиција и царина је на својим радним мјестима.
Слике старог урушеног моста обишле су БиХ и регион. Срећа у несрећи је да се конструкција урушила у току ноћи, па су избјегнуте људске жртве. На терену су све вријеме били представници надлежних републичких институција, као и градске власти. Док се чекала сједница Управног одбора УИО, директор Путева Републике Српске је изашо на терен и чим је извјештај био завршен, нареднио је хитну санацију.
Али хитно није било политичком Сарајеву. И прије него што је одржана сједница Управног одбора УИО БиХ, из Сарајева су пласиране изјаве тамошњих политичара, попут Конаковића, да од отварања новог моста нема ништа. И то је „запечатио“ Зијад Крњић. У том тренутку, сви у Републици Српској, били су затечени.
– У Сарајеву живи велики број Бошњака, а живи и доста Муслимана. Зијад Крњић је Муслиман, који кажњава и српски и бошњачки и хрватски народ и који кажњава и друге људе који живе у БиХ. Србе доживљава као Јевреје у Другом свјетском рату и да се он пита, ставио би нам жуте звијезде као Јеврејима у Другом свјетском рату и да смо грађани другог реда – додао је предјсједавајући УО УИО и министар финансија у Савјету министара Срђан Амиџић.
За Амиџића је Крњићева одлука одраз мржње политичког Сарајева и доказ да БиХ не може да функционише. Упитао је: да ли неко треба да погине, да би се он одобровољио?
– Мост се руши и он у 13.05 гласа против отварања новог моста у који је уложено 102 милиона евра и прича о суживоту и мултиетничкој БиХ. Ово је мјесто мржње политичког Сарајева према Српској и доказ да БиХ не може да функционише – додао је Амиџић.
Све ово тешко је пало и градоначелнику Градишке Зорану Аџићу, који је рекао да је град био потпуно блокиран. 200 камиона, само током јутра, требало је преусмјерити на друге граничне прелазе. Трпи привреда, трпе путници, али и Градишка.
– БиХ је земља „случај“, не можемо да схватимо да постоји појединац који блокира један град, Републику, други ентитет, једну државу и да сви мирно ћуте. Није у питању један човјек, овдје су у питању политике које мрзе Републику Српску, мрзе све и туристе – додао је Аџић.
Због мржње све је заустављено. Аџић каже да је данас имао телефонске позиве на десетине привредника из цијеле БиХ, да питају шта се то дешава. Апели до Крњића и његових ментора нису стизали. За Сарајево ништа не значи податак да преко граничног прелаза у Градишци, улази више од 90 одсто увезене робе, а готово 99 одсто робе биљног и животињског поријекла.
– Затварањем моста у Градишци због урушавања бетонског дијела, неће бити могућ увоз робе, осим на прелазу Бијача у Херцеговини, што ће због удаљености повећати трошкове и утицати на конкурентност предузећа из Републике Српске – истиче предсједник Привредне коморе Републике Српске Горан Рачић.
До Беча као и других европских метропола, данас се тешко стизало. Путници су ишли обилазницом преко Градине, Костајнице, Дубице и Брода.
Издржао је мост многе недаће, издржаће и Република Српска. Издржаће и надживјети и међународне туторе а и сарајевску политику која се маћехински понаша према својим али и страним држављанима. Тешко је наћи праву ријеч да се опише бх. политика и њена дипломатија. И да ли „сарајевски еврољупци“ уопште знају да Гранични прелаз у Градишци годишње пређе око пет милиона путника. У шпицу љетне сезоне и за празнике, дневно и до 10 хиљада аутомобила. Ко онда блокира пут у Европу?























