Насловна Најновије У Центру за ментално здравље у Требињу помоћ тражи све млађа популација

У Центру за ментално здравље у Требињу помоћ тражи све млађа популација

62
0
Центар за ментално здравље Требиње

Центру за ментално здравље у Требињу, за помоћ се јавља све млађа популација, а повећан је и број зависника од кокаина, спида и екстазија, изјавио је Срни начелник ове установе Зоран Радовић.

Радовић је рекао да је повећан број особа које се јављају са депресивним поремећајем и анксиозношћу.

„У односу на период прије рата деведесетих година, данас се много млађа популација јавља са овим проблемима, чак и средњошколци и они који су у раној младости. Чешће су то жене, него мушкарци“, навео је Радовић.

Он је додао да се јављају и са поремећајима расположења, често праћени паничним нападима, те навео да је било случајева када су текстови у медијима утицали на психички живот особе, ако је неко конкретно био тема објављивања.

Указао је и да је општи тренд данас да су људи отуђени једни од других, да немају разумијевања чак ни најближи укућани, а камоли на послу.

Др Зоран Радовић: На ванредну ситуацију ОДГОВОРИТИ ПОЗИТИВНИМ МИСЛИМА  (АУДИО) | Радио Требиње

Према његовим ријечима, завладала је количина егоизма и љубави патолошке према себи, гдје људе у суштини и не интересује много шта се дешава са најближима, јер су заокупљени својим проблемима.

Он је истакао да је то нарочито тренд на Западу, гдје се потенцира да су људи окренути према себи и да немају времена за друге, те да због таквог модела и начина живота немају ни емпатију.

Радовић сматра да све то почиње из куће, из породице, да на то толико не утичу медијских садржаја у којима се експлоатише људска патња.

„Људи су због недостатка посла и сличних проблема, често принуђени да не размишљају о другоме. Више је то утицај друштва и средине, а медији су ту успут“, оцијенио је Радовић.

Истакао је и да су људи „претрпани“ разним информацијама, посредством интернета и других медијских канала, тако да што више гледају, то су под утицајем и не могу да формирају своје мишљење.

„Чак и натпросјечно интелигентна особа кад добије дневно 50 информација не може да их разлучи. Све то може дугорочно да утиче на психички живот особе и да посљедично, уз неке личне доживљаје, створе предуслов, поготово код особа које су предиспониране за такве поремећаје“, појаснио је Радовић.

Претходни текстНови Сад: До сада саслушана 71 особа
Сљедећи текстДачић: Тужилаштво испитује људе од тренутка несреће, потребан озбиљан рад вjештака