Тренутни, нелегитимни носилац функције високог представника нанио је посебну штету политичком развоју БиХ, изазивајући кризе једну за другом својим непромишљеним одлукама, наводи се 33. извјештају Републике Српске Савјету безбједности УН.
У документу се напомиње да је Кристијан Шмит био необјашњив избор за високог представника, с обзиром на недостатак дипломатског искуства, али и чињеницу да је контраверзна личност чак и у матичној држави, дијелом и због наклоности нацистичким ратним „јунацима“.
Како се наводи, Шмит се представља као рјешење проблема и нада се да нико неће примијетити да је управо он, у ствари, њихов извор.
„Укратко, Шмит није само неспретни дипломатски игнорант – он је политички пироман“, наводи се у четвртом дијелу извјештаја који је усвојила Влада.
Влада у извјештају подсјећа да је Шмит још једном разбуктао кризу шокантном прокламацијом којом покушава да угуши двије владајуће странке у Републици Српској.
„Класичним актом политичке репресије, Шмит 24. априла 2025. године објављује одлуку са намјером да обустави све исплате буџетских средстава Савезу независних социјалдемократа /СНСД/ и Уједињеној Српској“, наводи се у документу.
Овај потез, појашњава се у извјештају, представља бескрупулозан напад на демократију у БиХ јер овом политичком дискриминацијом двије странке оставља без средстава, а финансирање свих осталих наставља.
Будући да су буџетска средства главни извор прихода свих политичких странака у БиХ, став Владе је да Шмитов најновији едикт није ништа друго до покушај потпуног гашења двије политичке странке.
У документу се наводи да се Шмит недвосмислено ставља изнад закона, с обзиром на то да каже да одредбе ове одлуке „не могу бити предмет преиспитивања од стране судова БиХ, нити судова њених ентитета, нити било којег другог тијела, те да се пред било којим судом ни у једном тренутку не може покренути поступак у вези с обавезама извршеним сагласно тим одредбама“.
Влада указује и на то да се одлуком, уз друге захтјеве, намеће и проблематична обавеза извјештавања, те се приватним банкама и њиховим запосленима чак пријети „санкцијама“.
„Посезањем за присвојеним диктаторским овлашћењима Шмит отворено покушава да уништи двије водеће политичке странке зато што одбијају да признају његово самопрокламовано право да управља БиХ као необуздани деспот“, истиче се у документу.
Међутим, Влада наводи да ће његов најновији напад на демократију у БиХ само додатно учврстити ријешеност Републике Српске да брани демократски уставни поредак БиХ и одупре се Шмитовој аутократској владавини.
„Брука је настављати са фарсом гдје Шмит позира као легитиман високи представник; још је горе претварати се да је актуелна политичка криза у БиХ резултат поступака предсједника /Републике Српске Милорада/ Додика – који је већ дуги низ година једна од кључних политичких личности у земљи – а не провокативног и непромишљеног понашања Кристијана Шмита, који нескривено покушава да предсједника Додика пошаље у затвор“, наглашено је у извјештају.
Документ указује и на чињеницу да се Шмит изругује међународном праву када тврди да обавља функцију високог представника, јер га није предложила ниједна страна потписница, како то захтијева Анекс 10. Дејтоноског споразума, нити је именован иједним међународним инструментом или актом било које међународне институције.
„Једноставно не постоји никакав основ за такво присвајање наведене функције“, наглашава се у извјештају.
Појашњава се бесмисленост Шмитове тврдње да га је на ту функцију прописно именовао Управни одбор Савјета за спровођење мира /ПИК/, јер је ПИК тек провизорно самоименована група земаља и организација без повеље, без основа у било ком уговору, без овлашћења било које међународне институције, без формалних подзаконских аката или пословника, и генерално нема никакав правни субјективитет нити овлашћења.
„Скуп земаља као што је ПИК не може сам себи дати овлашћења са правном снагом. Једини могући извори овлашћења за именовање високог представника су Дејтонски споразум и Савјет безбједности УН“, наглашава Влада Републике Српске.
У извјештају се напомиње да таква овлашћења ПИК-у нису дали ни Дејтонски споразум нити Савјет безбједности УН.
„Уз то, ПИК се практично сам угасио пошто се није састао од маја 2000. године. Слиједом тога, више се не може сматрати да његов Управни одбор уопште постоји“, наведено је у документу.
Влада у извјештају напомиње да ни стране које су договором дефинисале позицију високог представника ни Савјет безбједности УН никада нису овластили Управни одбор Савјета за спровођење мира да именује Шмита, нити је Савјет безбједности одобрио његово именовање.
Наводи се и да је Уставни суд БиХ потврдио да именовање високог представника мора да одобри Савјет безбједности УН.
„Уколико и све док Савјет безбједности УН не одобри именовање новог високог представника, то мјесто остаје упражњено. Штавише, и да је Шмит легитимно именован, владавина права налаже да поштује границе правног мандата своје канцеларије према Дејтону, који не предвиђа никаква овлашћења да доноси обавезујуће одлуке“, додаје се у документу.
Како је закључено, диктаторски поступци који долазе од Шмита немају ни најмањи основ у погледу легитимности, па стога не завређују никакво уважавање или поштовање.