Насловна Најновије Шта је највише поскупјело у прошлој години?

Шта је највише поскупјело у прошлој години?

155
0

Годишња инфлација у Српској у децембру прошле године износила је 13,6 одсто.У односу на децембар 2021., у години иза нас највише су расле цијене хране и безалколоних пића, за 23,3 одсто.

Можемо ли у овој години очекивати стабилизацију цијена основних животних намирница?

Током прошле године највише су поскупјели млијеко и шећер чије су цијене у просјеку за годину дана веће за 50 одсто.

Хљеб и брашно пак, плаћамо скупље за 21 проценат. Повећање цијена довело је до смањена куповне моћи.

Синдикална потрошачка корпа у децембру прошле године достигла је 2.381 марку, док је просјечна плата у истом мјесецу износила 1.217 марака и покривала је 51 одсто потрошачке корпе.

Према подацима Савеза синдиката, у години иза нас цијене основних животних намирница повећане су за 40,86 одсто.

– Највеће учешће у потрошачкој корпи имали су трошкови прехране 1.053КМ. Ако их упоредимо са подацима из прошле и ове године , трошкови потрошачке корпе већи су за 350 КМ, а хране за 258 КМ – прецизирао је Ведран Јуришић из Савеза синдиката Републике Српске.

Истраживање Удружења грађана „Дон“ из Приједора показује да су цијене највише подизане у прошлој години.

Енормни раст потрошачких цијена, кажу, утицао је на то да многи више нису у ситуацији да купују исту количину хране као прије.

– Када упоредимо цијене неки производи су скупљи и за 90 одсто – изјавио је Зоран Петош из Удружења грађана „Дон“ Приједор. 

У ресорном министарству као разлоге повећања вриједности потрошачке корпе наводе раст цијена житарица на свјетским берзама, повећање цијена хране усљед суше и отежану набавку у свјетлу кризе на глобалном нивоу.

Подсјећају да је Влада Уредбом смањила марже у промету на мало са 10 на осам одсто, а на велико са осам на шест одсто.

– Уредбом о ограничавању маржи у промету робе, маржа се ограничава искључиво на производе који спадају у основне животне намирнице – со, животињску маст, сунцокретово уље и биљну маст, маргарин, пастеризовано млијеко, јогурт, пшенично брашно, хљеб, шћер – наводе из Министарства трговине и туризма Српске. 

Влада Српске такође је у априлу 2021. донијела и одлуку о одређивању марже при формирању цијена нафтних деривата.

Подсјећамо, због непоштовања одлуке о ограничењу марже инспектори су у прошлој години за трговце нафтним дериватима изрекли казне у износу од 2,2 милиона марака.

ИЗВОРРТРС
Претходни текст“Орлови” добили велико појачање међу стативама
Сљедећи текстЕмисија “Пулс града”, 20.02. (ВИДЕО)