Насловна Најновије Југовић: Ледићи мјесто жалости и страдања, али и опомене (Фото)

Југовић: Ледићи мјесто жалости и страдања, али и опомене (Фото)

192
0

Предсједник Скупштине града Источно Сарајево Бошко Југовић истакао је данас у Ледићима да је ово, некада српско село, данас мјесто жалости и страдања, али и опомене.

„И данас, након 34 године, ми овом споменику приступамо са истом боли, истим осјећајем немоћи када је у питању испуњење правде јер је то оно што најмање можемо очекивати. Чињеница да смо изгубили 22 цивила у овом селу, које је прије рата већински било српско, довољно говори о количини мржње која је изражена према њима, укључујући и бестијално иживљавање над невиним српским жртвама“, изјавио је Југовић новинарима.

На слици може бити: једна или више особа

Југовић је подсјетио да је у Ледићима убијено дијете од годину и по дана – Милун Тешановић.

„Ако се одавде може послати порука онда је она веома јасна – мора се доћи до правде и морају бити кажњени починиоци ових злочина, што би било макар мало зрнце наде да је могуће на овим просторима доћи до помирења и задовољити правду. Добро је да се овдје окупљамо сваке године и да његујемо културу сјећања“, поручио је Југовић и изразио наду да се нигдје и никада овакво зло неће поновити, као и да ће ипак бити исправљења неправда у правосудном систему БиХ.

Начелник општине Трново Мирослав Бјелица оцијенио је да је страдање српских цивила у Ледићима један од најмонструознијих злочина на подручју Трнова, Републике Српске и цијеле БиХ.

Он је подсјетио да су прије убијања малом Милуну злочинци поломили и руке и ноге, као и да су измасакрирали старицу од 92 године Иконију Васић.

Бјелица је изразио увјерење да се овакав и сличан злочин више никада неће догодити, те указао да посебно боли чињеница да за злочин у Ледићима нико није одговарао.

Опис фотографије није доступан.

Опис фотографије није доступан.

„Желим да поручим јавности да ми никада нећемо одустати и тражићемо правду путем институција Републике Српске и БиХ“, навео је Бјелица.

На спомен-обиљежју у Ледићима, федерално Трново, данас је служен парастос за 22 невине српске жртве које су прије 34 године страдале од злочиначких руку припадника тзв. Армије БиХ који су убили и масакрирали српске цивиле, међу којима је страдало и невино дијете од само 18 мјесеци Милун Тешановић, као и 15 Српкиња.

Након парастоса, услиједило је полагање вијенаца и цвијећа на споменик страдалим Србима из Ледића, те обраћање званичника и чланова породица страдалих.

На слици може бити: једна или више особа и текст

Као и свих претходних година, овај меморијални догађај организовала је Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Трново.

Припадници муслиманских снага су у јуну 1992. године мучки убили српске цивиле – најстарија жртва Иконија Васић имала је 92 године, а најмлађа Милун Тешановић само 18 мјесеци, коме су прије убиства злочинци поломили и ноге и руке.

На слици може бити: једна или више особа и текст

У злочиначком походу комшија, муслимана, убијено је 10 чланова породице Васић, цијела породица Тешановић, која је имала девет чланова, три члана породице Миовчић, те Саво Кењић и Слађана Секулић.

Ледићи су прије рата имали седамдесетак житеља, а убијени су старци, жене и дјеца. Већина мјештана страдала је на кућном прагу, а они малобројни који су покушали да се сакрију по околним шумама пронађени су и убијени.

Село је, како је то обично бивало након муслиманских оружаних похода на српска насеља, опљачкано, попаљено и разорено до те мјере да се губи скоро сваки траг српског присуства на том простору.

ИЗВОРсрна
Претходни текстСлужен парастос и положени вијенци за 22 српска цивила убијена у Ледићима (Фото)
Сљедећи текстЦИК: Овјерене пријаве 75 политичких партија и четири независна кандидата