Законске одредбе императивне, али је тумачење носилаца правосудних функција произвољно. Од закона који третирају рад Тужилаштва и Суда па до Кривичног закона и Закона о кривичном поступку БиХ – суштина је ово притужби које су, на мјере притвора, у писменима исказале три одбране одвојено.
Притужби је много. Предњачи она о ненадлежности бх. правосуђа. Наводне инкриминисане радње организованог криминала, злоупотребе положаја и овлашћења и примање мита, на начин на који Тужилаштво осумњиченима на терет ставља, не прописује Кривични закон БиХ, већ релевантни Законик Републике Српске. Да за адвокате правосудни парадокс буде већи, поступајући тужилац је то и апострофирао, занемарујући обавезу да поступа само и искључиво по законима БиХ, а не ентитета.
– Дошли смо у парадоксалну правну ситуацију да сада произађе да је Суд БиХ надлежан за сва кривична дјела, чак и у Федерацији и у Републици Српској. Па зашто смо онда основали судове и тужилаштва у Српској и зашто смо донијели законе? Ако су ова кривична дјела из Кривичног законика Републике Српске, дакле то подразумијева да тиме треба да бави прије свега Тужилаштво Републике Српске – рекао је Петко Будиша, бранилац Милана Дакића.
„Оправдање“ бх. Тужилаштва не може да буде евентуална укљученост фиктивних фирми из Сарајева у власништву, за прање новца, већ пресуђеног лица – извјесног Сањина Авдића, сматрају адвокати. Наводне сумњиве трансакције са предузећем Романијапутеви, на којима је Тужилаштво засновало предмет, нису проузроковале штету по буџет БиХ, већ потенцијално само по касе унутар Српске, што је још један знак произвољности правосуђа БиХ, приликом преузимања надлежности.
„Докази“ Тужилаштва за адвокате су имагинација. Материјалних нема, или бар нису презентовани, а морали су бити. Субјективни су засновани, на исказу за одбрану невјеродостојног свједока и самог под теретом тужилачке сумње. А такви зарад властитих бенефита олако склизну са терена истине.
– Осумњичени може да пребацује одговорност на другог да би себи извукао погодности и да би себе заштитио, то нам је свима јасно. Иначе, искази осумњичених нису кредибилни у кривичном поступку, тако да сматрам да уопште није било потребно да се мој брањеник притвара ни да се на тај начи проводи против њега поступак, а поготово не пред Судом БиХ – наводи Будиша.
Превише паушалног и апстрактног, а премало конкретизације, одлика је правосудног процеса који је узбуркао јавност и у којем се истрага води чак пет година, а додатне истражне радње тек најављују. Ко је у праву – тужилац и судија за претходни поступак или адвокати осумњичених требало би да одлучи Апелационо вијеће Суда БиХ. До тада засигурно Дакић и Лучић остају у притворској јединици у Војковићима, гдје би требало да им се придружи и Нешић, када то здравствено стање дозволи. Његове министарске дужности и обавезе преузео је замјеник Ивица Бошњак. Са помоћницима је одржао и први Колегијум.
– Важно је да систем функционише, тако да грађани неће имати никакве посљедице због овога, јер ће замјеник преузети све на себе и све ће функционисати потпуно нормално до повратка Нешића на његово радно мјесто – рекао је шеф Кабинета министра безбједности Добрица Куцаловић.
А радно мјесто штити претпоставка невиности, као једно од темељних начела савременог система људских права, све док се евентуално не докаже кривица односно не изрекне правоснажна пресуда.