Дрога је пронађена код свих 13 тестираних бразилских дугоносих ајкула, са концентрацијом чак 100 пута вишом него што је раније пријављено приликом испитивања других водених организама.
Научници су потврдили да су ајкуле које живе у водама код обала Бразила, биле позитивне на кокаин. Дуго су сугерисали да би на морске животиње могла утицати дрога коју шверцери бацају у воду. Иначе, тоне кокаина пронађене су у водама Флориде, Јужне и Централне Америке.
Студија фондације „Освалдо Круз“ из Бразила, сада је пружила доказе да су ајкуле у ствари погођене дрогама и супстанцама које загађују океан.
Научници су анализирали ткиво 13 бразилских ајкула, које су ухваћене око мањих рибарских пловила. Ова врста проводи скоро цијели живот у приобалним водама и због тога су највјероватније биле више под утицајем дрога.
Мишићно и јетрено ткиво ајкула је тестирано помоћу стандардне технике која се зове течна хроматографија и масеном спектрометријом – гдје су молекули раздвојени у течности, како би се потражио кокаин и бензоилекгонин, главни метаболит у овом наркотику.
Свих 13 ајкула било је позитивно, са концентрацијом чак 100 пута већом од оне која је раније пријављена за друга водена бића, открили су научници.
То је прва студија која је открила присуство кокаина у тијелима ајкула и открила да је супстанца заступљенија у мишићном ткиву него у јетри ајкуле.
Међутим, студија каже да је поље истраживања „веома ограничено“ и да утицај кокаина или бензоилекгонина на водени свијет није у потпуности познат.
Истраживање је објављено у часопису “Science of the Total Environment“.
У јуну прошле године, америчка обалска стража заплијенила је више од 6.400 килограма кокаина у Карипском мору и Атлантском океану, чија је вриједност процијењена на 186 милиона долара.