Амбасадор БиХ у Кини Синиша Берјан, изјавио је Срни, да су у току активне припреме за реализацију значајног пројекта вриједног око 800 милиона евра, након што је потписан споразум о стратешком партнерству Владе Републике Српске и кинеске пословне групације у области обновљивих извора енергије.
Берјан је истакао да је лани континуирано рађено на јачању сарадње у различитим областима, те да ће и ове године бити настављен рад на побољшању имиџа Републике Српске и БиХ у Кини, као и на изградњи чврстих политичких, економских, туристичких, културних и академских веза.
Он је рекао да је протекла година била изузетно динамична и испуњена бројним активностима које су у значајној мјери унаприједиле односе БиХ и Кине, те да је Амбасада континуирано радила на јачању сарадње у различитим областима, укључујући политику, економију, културу, образовање и здравство.
“Један од значајнијих догађаја био је организовање посјете делегације провинције Гансу, предвођене вицегувернером, Републици Српској. Ова посјета је резултирала потписивањем Споразума о сарадњи са провинцијом Гансу, која има 26 милиона становника, чиме су створени чврсти основи за даљу сарадњу”, напоменуо је Берјан.
Током претходне године, додао је Берјан, Амбасада је успјешно успоставила партнерске односе локалних заједница Републике Српске са кинеским вишемилионским градовима.
Берјан је истакао да је ријеч о градовима Источно Сарајево, Лакташи и Требиње, који су потписали споразуме о братимљењу са кинеским партнерима, чиме су створени чврсти темељи за развој сарадње у различитим областима попут економије, културе и туризма.
Као резултат залагања и ангажмана Амбасаде, Берјан је навео да је уприличена и посјета тридесетак представника кинеских компанија Републици Српској, као и њихово учешће у инвестиционом форуму Српске на Јахорини.
Када је ријеч о области образовања, Берјан је рекао да су потписана укупно четири споразума између два јавна универзитета из Републике Српске и престижних кинеских универзитета, а организоване су академске размјене и одржана предавања амбасадора на неколико кинеских универзитета.
“У здравственом сектору, Амбасада је посредовала у успостављању сарадње здравствених установа из Републике Српске и кинеских болница, као што су сарадња између Болнице `Србија` из Источног Сарајева и Централне опште болнице из вишемилионског града Цангџоу, као и сарадња између Универзитетског клиничког центра у Бањалуци и Главне болнице у провинцији Гансу”, нагласио је Берјан.
Што се тиче активности у области културе, Берјан је навео да је Амбасада БиХ организовала више од 20 догађаја, већином у сарадњи са кинеском омладином, током којих су успјешно представљени историја, култура, туристичке атракције, гастрономија, традиција и обичаји Републике Српске и БиХ.
“Успоставили смо одличну комуникацију са кинеским медијима, који нам пружају изузетну видљивост у кинеском медијском простору, те имају значајну улогу у промоцији наше земље у Кини. С тим у вези, имао сам прилику да дам већи број интервјуа и учествујем као говорник на бројним догађајима”, рекао је Берјан.
С циљем привлачења туриста из Кине, који су, као и они из Јапана, познати по обожавању анимираних ликова, Берјан је истакао да је маскота БиХ представљена током његовог састанка са кинеским званичницима, медијима и ширим аудиторијумом.
“Маскоту сам осмислио током претходног мандата у Јапану, а она одсликава важне елементе који представљају Републику Српску и БиХ као што су змијањски вез, сарајевско-романијски приглавак и стари мост у Вишеграду. Ово је први пут да је нека амбасада у Кини примијенила овакву иновативну маркетиншку стратегију”, напоменуо је амбасадор БиХ у Пекингу.
Берјан је оцијенио да су овој години, у којој имају велика очекивања, одлично почели, с обзиром на то да је почетком године успјешно реализовано братимљење општине Брод из Републике Српске са кинеским градом Пиџоу, који има два милиона становника, као и са округом Џенан, који обухвата 14 градова, а током посјете начелника Брода Кини, договорене су и бројне заједничке активности.
“Очекујемо да ће нови споразуми о братимљењу наших општина и градова с кинеским партнерима, уз посредовање Амбасаде, бити потписани већ у првој половини ове године. Такође, договарају се конкретне активности и међусобне посјете представника локалних заједница”, рекао је Берјан.
Према његовим ријечима, ове године ће бити настављен активан рад са кинеским партнерима на реализацији узајамних посјета на високом и највишем нивоу, а планирано је и учешће политичких и пословних представника из БиХ на најзначајнијим политичким и привредним догађајима у Кини.
“Прошлог мјесеца Амбасада је организовала у Пекингу први у низу планираних пословних сусрета за ову годину, с циљем привлачења кинеских инвеститора. Током овог догађаја представљене су могућности за инвестирање у БиХ, као и пројекти и повољности које нудимо инвеститорима. Планиране су посјете кинеских привредних делегација Републици Српској и БиХ”, напоменуо је Берјан.
Осим даљег повезивања високошколских институција из Републике Српске и БиХ са Кином, Берјан је навео да је циљ Амбасаде БиХ у Кини и наставак подршке у вези са одобравањем академских пројеката кинеске Владе, које су заједно развијали универзитети из двије земље.
Он је поручио да ће Амбасада БиХ у Пекингу и даље играти веома активну улогу у процесу академског повезивања, као и у даљем јачању сарадње здравствених сектора.
“Наставићемо континуирани рад на побољшању имиџа Републике Српске и БиХ у Кини, као и на изградњи чврстих политичких, економских, туристичких, културних и академских веза, које ће додатно унаприједити нашу сарадњу и развој у овим областима”, рекао је Берјан.