Према подацима платформе „Хало, инспекторе!“, која је у Хрватској организовала бојкоте трговина, у раздобљу од три седмице потрошња у тој земљи смањена је за укупно 108 милиона евра, од чега је само у три петка бојкота, пала за 75 милиона евра.
Од 19 анализираних дана, у 16 дана забиљежен је пад потрошње, јавља ХРТ.
„Први бојкот потрошача у Хрватској ујединио нас је, освијестио, потрошачима је дао глас, смањио је укупну потрошњу и покренуо је реакцију. Бојкот је успио, шта год вам с друге стране рекли“, објавила је платформа ‘Хало, инспекторе'“, на Фејсбуку.
Из иницијативе истичу да је бојкот био снажан алат тренутног притиска, али је његов домет временски ограничен. Иако трећи петак није имао исту масовност као први, његов учинак био је примјетан. Организатори наглашавају да нису обесхрабрени и да не одустају од даљњих акција.
Бојкот је резултовао одређеним интервенцијама – замрзавањем цијена појединих производа и повећањем акцијских попуста. Ипак, како упозоравају, те мјере су само привремене и не представљају стварно рјешење проблема неконтролисаног раста цијена.
Организатори истичу да су два циља већ остварена: показано је да потрошачи имају колективну снагу и могу се мобилисати, а проблем раста цијена и неадекватне регулације, постављен је у фокус јавности и надлежних институција.
Трећи циљ, заустављање раста цијена и њихова стабилизација, још није постигнут. На надлежним је да пронађу трајно рјешење, додају.
Потрошачи још увијек чекају одговор трговаца на кључно питање: зашто су цијене производа којима је ПДВ смањен на 5 % и даље расле, у неким случајевима више од 40 %? Одговор на то питање крије се у похлепи и опортунизму, сматрају у иницијативи и најављују наставак борбе за праведније цијене, поштеније трговачке праксе и јачи надзор тржишта.