Влада Републике Српске усвојила Информацију о обезбјеђивању бесплатних уџбеника за ученике основних школа за школску 2025/2026. годину.
Буџетом за 2025. годину планирана су средства за набавку уџбеника у износу од 5.720.000,00 КМ за укупно 43.469 ученика.
Влада је задужила Министарство просвјете и културе да обезбиједи бесплатне уџбенике:
а) свим ученицима првог, другог, трећег и четвртог разреда основних школа,
б) ученицима основних школа и основних музичких школа који су побједници републичког такмичења у школској 2024/2025. години,
в) ученицима од петог до деветог разреда који су треће и наредно дијете по реду рођења у породи ци са троје и више дјеце,
г) ученицима/дјеци од петог до деветог разреда који су корисници права на додатак за помоћ и његу другог лица и ученицима/дјеци корисницима права на личну инвалиднину, у складу са Законом о социјалној заштити.
Влада Републике Српске задужила је Министарство просвјете и културе и Министарство породице, омладине и спорта да на основу потписаног Протокола о сарадњи предузму активности на обезбјеђивању уџбеника за одличне ученике од петог до деветог разреда из породица са четворо и више дјеце.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о оснивању јавне здравствене установе Завод за дијализу и трансплантацију Републике Српске. Завод се оснива ради обављања здравствене дјелатности на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите из области дијализе и трансплантације, у складу са Законом о здравственој заштити. Подсјећамо, од 2000. године, пружање услуге хемодијализе за пацијенте са дијагнозом поремећаја хроничне реналне инсуфицијенције у Републици Српској се реализује примјеном модела јавно–приватног партнерства, од стране Здравствене установе Болница „Интернационални дијализа центар“ Бањалука и Здравствене установе „Fresenius Medical Care Центар за дијализу“ Шамац.
Према том моделу, обезбјеђене су специјализоване услуге дијализе за пацијенте са дијагнозом хроничне реналне инсуфицјенције у девет дијализних центара у Републици Српској за подручје градова Бања Лука, Бијељина, Градишка, Источно Сарајево, Добој, Зворник, Приједор и Лакташи и општине Шамац, а који је у протеклом периоду неколико пута мијењан и допуњаван закључивањем анекса на основне уговоре.
Посљедњи анекси уговора за пружање ових услуга потписани су у априлу 2022. године на период закључно са 31. децембром 2025 године, с тим да је било потребно да Министарство здравља и социјалне заштите и Фонд здравственог осигурања, у сарадњи са јавним здравственим установама – болницама и клиничким центром, размотре и друге моделе пружања услуга хемодијализе за пацијенте са дијагнозом хроничне реналне инсуфицијенције у Републици Српској, након истека наведених уговора.
Министарство је именовало Комисију која је израдила елаборат у вези са досадашњим активностима на пружању услуга дијализе за пацијенте са дијагнозом хроничне реналне инсуфицијенције, кроз пројекат примјене модела јавно-приватно партнерство, са приједлогом новог модела пружања услуге дијализе.
Руководећи се уоченом потребом за непосредним управљањем процесима лијечења грађана у терминалној фази болести бубрега, као и због повећања броја пацијената кандидата за трансплантацију бубрега, Комисија је у Елaборату предлажила да се пружања услуге дијализе врши преко специјализоване јавне здравствене установе, односно завода чији би оснивач била Република.
Влада Републике Српске донијела је Уредбу о измјени и допуни Уредбе о дјелатностима за чије обављање не постоји обавеза евидентирања промета преко електронског фискалног уређаја. Предложена уредба утврђена је након свеобухватних консултација у оквиру ресора надлежних за дјелатност која је предмет ослобађања и компарације се земљама у окружењу, а на основу достављених иницијатива које су указале на техничке аспекте и специфичност дјелатности које су предмет ослобађања.
Уредба је допуњена на начин да дјелатности: предшколског, основног, средњег, високог образовања и културе у дијелу које обављају јавне установе чији је оснивач Република или јединица локалне самоуправе за које су основане и које се дјелимично или у потпуности финансирају из буџета Републике или јединица локалне самоуправе, неће имати обавезу евидентирања тог промета путем електронског фискалног уређаја.
Такође, уредба је допуњена са дјелатностима старог и умјетничког заната који обављају лица која имају статус традиционалног заната.
Према допуњеној уредби, обавеза евидентирања промета преко електронског фискалног уређаја неће бити потребна ни за дјелатност берзанских посредника, дјелатности Централног регистра хартија од вриједности у складу са јавним овлаштењима, осим послова за која је потребна сагласност Комисије за хартије од вриједности. Осим наведеног, Уредба је допуњена и дјелатностима забавних игара, те телекомуникационих услуга према крајњем кориснику и услуга снабдијевања електричном енергијом приликом продаје крајњем купцу.
Влада Републике Српске је на данашњој сједници усвојила иДокумент оквирног буџета Републике Српске за период 2026-2028. година којим се на основу пројекција макроекономских показатеља у средњорочном планирању утврђују ресурси унутар којих би се требао припремати буџет.
Према овом документу, за период 2026-2028. година, очекује се да ће реални раст бруто домаћег производа у 2025. години износити 3,5 одсто.
Пројектоване стопе привредног раста за период 2026-2028. година износе 3,7 одсто, 3,8 одсто и 3,8 одсто, односно очекује се даљи опоравак привредне активности вођен домаћом тражњом, уз позитиван допринос потрошње и инвестиција.
Влада Републике Српске је кроз Документ оквирног буџета исказала опредјељење да консолидује јавне финансије, те је у посматраном периоду од 2026-2028. године планирано смањење буџетског дефицита на начин да је у 2026 години планиран ниво од 67,1 милион КМ или 0,3 одсто бруто домаћег производа, док се у 2027. и 2028. години планира буџетски суфицит.
У 2027. години планиран је суфицит у износу од 110,7 милиона КМ или 0,5 одсто бруто домаћег производа, док је у 2028. години планиран буџетски суфицит у износу 328,9 милиона КМ или 1,4 одсто бруто домаћег производа.
Владa Републике Српске усвојила је Годишњи извјештај о спровођењу Стратегије запошљавања Републике Српске 2021-2027. годинa за 2024. годину.
Како је, између осталог, наведено у Годишњем извјештају, Акционим планом за спровођење Стратегије запошљавања у Републици Српској за период 2024-2026. година, одобрена су средства у износу 9.732.240,00 КМ за запошљавање укупно 1.313 лица. Међутим, закључно са 31.12.2024. године запослено је 885 лица, за што су утрошена средства у износу од 5.940.723,90 КМ. Програмом подршке запошљавању Рома у Републици Српској за 2023. годину који је реализован у 2024. години, одобрена су средства у износу од 58.000,00 КМ за запошљавање 10 лица из наведене категорије. Закључно са 31.12.2024. године запослено је осам лица, за шта су уплаћена средства у износу од 21.500,00 КМ.
У 2024. години са евиденције Завода за запошљавање Републике Српске по основу запослења и обављања приватне дјелатности брисано је укупно 21.082 лица или 54,3%. У односу на 2023. годину овај број је мањи за 1.852 лица или 8,1%. Од укупног броја запослених у Републици Српској у 2024. години, 893 лица, односно 4,23% запослено је по основу програма из предметног Акционог плана.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о давању сагласности за приватизацију станова изграђених и набављених средствима Владе Републике Српске у градовима/општинама Источно Сарајево, Пале, Соколац, Гацко, Билећа, Љубиње, Невесиње, Требиње, Ново Горажде, Рудо, Вишеград, Братунац, Милићи, Угљевик, Бијељина, Бања Лука, Лакташи, Приједор и Модрича.
Даје се сагласност за приватизацију 90 станова у својини Републике Српске који се користе за алтернативни смјештај избјеглица и расељених лица, а изграђени су и набављени средствима Владе Републике Српске и налазе се на располагању код Републичког секретаријата за расељена лица и миграције.
Приватизација станова се врши откупом у складу са Законом о приватизацији државних станова.
Право откупа станова имају лица за која је Републички секретаријат за расељена лица и миграције ревизијом утврдио да испуњавају услове за коришћење ових станова по основу права на алтернативни смјештај у складу с позитивним правним прописима, а исти су се изјаснили да желе откуп предметних станова.
Влада Републике Српске прихватила је Информацију о потреби унапређења лабораторијске дијагностике за ЈЗУ Дом здравља „Свети Лука“ Билећа, којом се за набавку лабораторијске опреме за ову здравствену установу одобрава износ од 71.107,20 КМ са ПДВ-ом.
Влада Републике Српске на данашњој сједници прихватила је Информацију о потреби потписивања Анекса Уговора за пројектовање, изградњу и опремање нове ЈЗУ Болнице Требиње – по принципу „кључ у руке“ којим се, због објективних разлога и помјерања динамике извођења радова које није проузроковано од стране извођача радова, којим се утврђује рок за завршетак свих радова 13. децембар 2025. године.
Такође, Влада Републике Српске је сагласна да се умањи уговорена вриједност Уговора за укупно 335.163,59 КМ са ПДВ-ом, усљед утицаја вишкова и мањкова у погледу количина уговорене опреме, те је задужила Министарство здравља и социјалне заштите и Министарство финансија да умање исплату једне од мјесечних рата до краја 2025. године за тај износ, као и да редовно информише Владу о реализацији Уговора.
Наведена средства биће утрошена за набавку опреме према захтјеву ЈЗУ Болница Требиње, што је Влада Републике Српске данас прихватила Информацијом о захтјеву за набавку опреме.