Насловна Најновије Група ходочасника са Романије кренула на поклоњење Чајничкој Красници

Група ходочасника са Романије кренула на поклоњење Чајничкој Красници

292
0

Група ходочасника соколачког Удружења грађана “Свети Василије Осторшки” кренула је јутрос из порте цркве Светог пророка Илије са Сокоца на ходочашће до цркве Успења Пресвете Богородице у Чајничу.

Предсједник Удружења Милан Маричић изјавио је Срни да већ трећи пут ове године организују ходочашће и поклоњење икони Мајке Божије – Чајничке Краснице у овом храму у Чајничу.

Према његовим ријечима, на овај пут, дуг 85 километара, кренули су пјешице у 5.30 часова.

Група од седам ходочасника преноћиће у рогатичком мјесту Дуб у просторијама асфалтне базе “Ромнијапутева”, предузећа које их на овај начин подржава на сваком ходочашћу, а за шта су им из Удружења неизмјерно захвални.

Маричић је навео да пут настављају сутра ујутру, те да ће истог дана стићи на вечерње богослужење и поклоњење чудотворној икони Пресвете Богородице – Чајничке Краснице.

У овом православном храму у Чајничу посебно се прославља празник рођења Пресвете Богородице – Мала Госпојина, 21. септембра.

Икона Пресвете Богородице која се налази у храму Успења Пресвете Богородице у Чајничу представља једну од пет најзначајнијих икона Српске православне цркве.
Бројна су свједочења вјерника о њеној чудотворности.

Према предању, икона потиче из четвртог вијека и једна је од три иконе које је иконописао Свети апостол и јеванђелист Лука, а преостале двије се налазе у Јерусалиму и Хиландару.

Чајничка Красница која је иконописана на дрвету и са чије друге стране се налази икона Светог Јована Крститеља на наше просторе донио је краљ Милутин. У почетку се чувала на двору Немањића, а касније је дарована манастиру Светог Николе у Прибојској Бањи.

У старој чајничкој цркви посвећеној Успењу Пресвете Богородице налазила се до 1863. године, када је пренесена у новоизграђену и освештану цркву у Чајничу у којој се и данас налази.

ИЗВОРсрна
Претходни текстПатријарх Порфирије са кардиналом Паролином: Разговори и о угрожености хришћанског наслеђа на КиМ
Сљедећи текстИсторијски је оправдано да Пале буду пријестоница Републике Српске