Насловна Најновије Да ли на нашем тржишту има мандарина третираних пестицидом који узрокује генетска...

Да ли на нашем тржишту има мандарина третираних пестицидом који узрокује генетска оштећења?

386
0
Приликом извоза у Србију и Словенију у плодовима мандарина уочена је концентрација опасног инсектицида, па су послане на уништавање.
 

Из инспектората Хрватске кажу да је ријеч о петнаест несавјесних произвођача из долине Неретве који су то средство употријебили упркос забрани Европске уније.

У долини Неретве велики број узгајивача мандарина свој посао ради савјесно и одговорно а због неколико појединаца сви испаштају, кажу узгајивачи мандарина.

Узгајивач мандарина Јуре Каповић каже да треба разлучити оне који раде добро, који раде уредно и од тих куповати, а од оних који користе сусједне државе и разноразне канале да добију те јефтиније пестициде, њих треба казнити.

– Појединаца има, увијек ће их бити. То је неминовно. Колико се то може спријечити – не знам. Посла зато има Државни инспекторат. Истичу да су пошиљке нешкодљиво збринуте, те да надзор везано за овај случај још траје – каже произвођач Роберт Шуман.

Пољопривредна инспекција Хрватске подузима законом прописане управне и прекршајне мјере везано уз правилну примјену средстава за заштиту биља и стављање на тржиште здравствено неисправне хране.

– Ради се о врло малим количинама, врло мало изнад границе одређивања. Произвођачи окривљују појединце и наглашавају “нисмо сви у истом кошу“ – каже Др Сц. Ива Павлинић Прокурица из Хрватске акегнције за пољопривреду и храну.

Пестицид КЛОР ПИРИФОС на подручју цијеле Европске уније забрањен је од 2020. године и бројне студије повезују га са неуролошким развојем дјетета, хиперактивношћу, заостајањем у развоју и смањеним квоцијентом интелигенције.

Може да се унесе у организам и инхалацијом, једењем и преко коже и због тога су нарочито опасни у дјечијем узрасту.

– Увијек када говоримо о пестицидима, они спадају у перзистентне загађиваче и они се акумулирају у организму и могу да дјелују шетно по здравље – рекла је начелник службе за хигијену, Институт за јавно здравље Републике Српске др Весна Рудић Грујић.

Инспекцијски надзор Хрватске је на терену и кажу да су локализовани сви произвођачи и откупљивачи који су нађени с овим лотом, њих 15. У Републици Српској и Федерацији БиХ још није забиљежен случај мандарина са пестицидом КЛОР-ПИРИФОС, кажу у Инспекторату Српске.

– У току ове године Републичка пољопривредна инспекција није имала неуредних узорака мандарина због присуства пестицида. Свака пошиљка која долази на граничну или царинску испоставу РС свјежег воћа И поврћа, подлијеже контроли надлежне пољопривредне инспекције – напомиње портпарол Инспектората Републике Српске Душанка Николић.

Ипак, није немогуће да се било које воће или поврће са недозвољеним супстанцама, нађе и на тржишту Српске, обзиром да гранични прелази у Федерациј раде независно у односу на царинске испоставе у Српској.

Наша републичка инспекција је у току прошле године, због присутва недозвољених пестицида, вратила тиквице из Албаније, манго из Бразила, мркву из Египта, стоно грожђе из Македоније а укупно је узорковала око 1250 тона различитог воћа и поврћа.

Надлежни ипак увјеравају да нема бојазни да се на полицима у Српкој налазе мандарине са недозвољеним пестицидима.

ИЗВОРРтрс
Претходни текст„Пулс града“, 09.11.2023. године (Видео)
Сљедећи текст„Актуелно“: Гост – Горан Шеховац координатор борачких организација Сарајево-романијске регије (Видео)