Насловна Најновије Двије године од масовног убиства у OШ „Владислав Рибникар“

Двије године од масовног убиства у OШ „Владислав Рибникар“

40
0

Тринаестогодишњи К. К. је на данашњи дан прије двије године у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду убио десет особа – деветоро деце и чувара школе. Рањено је неколико ученика и наставница историје. У Београду комеморативни програм поводом друге годишњице. Трећи и четрти мај обиљежавају се као Дани сјећања на жртве масовних убистава.

У масовном убиству које је тринаестогодишњак починио 3. маја 2023. године у 8.41 убијени су: Мара Анђелковић, Бојана Асовић, Ангелина Аћимовић, Ана Божовић, Адриана Дукић, Ема Кобиљски, Катарина Мартиновић, Софија Негић, Андрија Чикић и Драган Влаховић.

Ученик седмог разреда Основне школе „Владислав Рибникар“ у Београду К. К. пуцао је из пиштоља на обезбјеђење школе, наставницу и ученике. На лицу мјеста убијено је осам ученика и радник обезбјеђења, док је тешко рањена дјевојчица Ангелина Аћимовић касније подлегла повредама. Малољетник је сам позвао полицију и предао се. Приведени су његови родитељи.

Вијест о пуцњави на Врачару, у школи у центру Београда проширила се брзо и узнемирила све грађане Србије.

Комеморативни програм у Београду

Друга годишњица масовног убиства обиљежава се данас комеморативним програмом.

Грађани од 08.40 до 20.00 могу да полажу цвијеће и пале свеће испред мјеста злочина у Улици краља Милутина, као и да се упишу у књигу сјећања у оквиру просторно-ликовне инсталације О.ПОМЕН.

Од 11.00 до 17.00 на Малом Ташмајдану на програму је просторно-звучна инсталација и партиципативна радионица „Врло јато у Врту врлина“.

Од 13.00 до 19.30 на Великом Ташмајдану, у кругу око споменика Десанки Максимовић, биће одржан форум „О прећуткивању“ и трибина „Отварање црне кутије 3. маја“.

Регулаторно тијело за електронске медије (РЕМ) позвало је телевизије и радио станице у Србији да 3. и 4. маја прекину програм на један минут, у вријеме када су се злочини догодили.

Трећи и четрти мај обиљежавају се као Дани сјећања на жртве масовних убистава.

Родитељи, пријатељи деце која иди у ову школу почели су да се окупљају испред улаза не би ли сазнали нешто о својој дјеци. Нажалост, неки од родитеља примили су тог 3. маја трагичну вијест да им је дијете убијено.

Улаз школе у наредним данима постао је мјесто окупљања гдје су грађани одавали пошту страдалима, палили свијеће, доносили цвијеће, играчке и остављали поруке за убијене.

Медији у региону и свијету прекидали су програме и извјештавали о овом догађају.

Друштво је било у стању шока, а онда се наредне ноћи, између 4. и 5. маја, догодило ново масовно убиство у Дубони и Малом Орашју, гдје су такође изгубљени млади животи.

Школска година раније је завршена, а почетак нове био је у знаку сјећања на убијену децу.

Пресуда родитељима дјечака

У Вишем суду у Београду, крајем децембра прошле године изречена је првостепена пресуда.

Владимир Кецмановић, отац дјечака К. К., осуђен је на 14,5 година затвора, док је мајка Миљана Кецмановић осуђена на три године затвора.

Инструктор из стрељане је осуђен на 15 мјесеци затвора због лажног свједочења.

Поред кривичног, закључена су и два парнична поступка против Кецмановића – по тужби 27 чланова породица убијених и по тужби рањене наставнице историје.

Малољетни К. К. је кривично неодговоран, јер у тренутку масакра није навршио 14 година.

ИЗВОРРТС
Претходни текстНавршиле се 33 године од злочина у Добровољачкој улици; Одговорни још нису кажњени
Сљедећи текстУ Српској рођено 14 беба