ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске организовао је дводневну радионицу 9. и 10. децембра на Јахорини, на којој су учествовали директор Завода, помоћници директора, руководиоци одјељења, филијала и шефови бироа Завода. Поред Завода, на радионици су учествовали и представници Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, као и представници RECONOMY програма и ABSL компаније.
Циљ радионице је унапређење рада и сарадње између сектора и филијала, дефинисање стратегија које ће допринијети ефикаснијем функционисању тржишта рада, развоју програма и иницијатива које ће подржати запошљавање младих, јачању активних мјера запошљавања и унапређењу услуга за незапослена лица.
Први дан радионице представљена је компанија ABSL и сектори пословних сервиса у оквиру чега је презентована асоцијација пословних сервис лидера, трендови и истраживања о талентима и презентовање компанија из сектора пословних сервиса.
Разговарало се о кључним потребама и изазовима бироа за запошљавање и сектора пословних сервиса, као и о тренутним изазовима у раду са којима се суочавају шефови бироа и послодавци из сектора пословних сервиса.
Други дан радионице био је посвећен темама у области посредовања у запошљавању и сарадњи са послодавцима, стању на тржишту рада, циљевима и кључним аспектима Програма ,,Гаранција за младеˮ, правима незапослених лица и запошљавању страних држављана и лица без држављанства.
Посредовање у запошљавању и сарадња са послодавцима представља важну функцију Завода која се спроводи кроз финансијске и нефинансијске мјере запошљавања. Финансијске мјере се превасходно односе на програме запошљавања који доприносе стварању повољнијих услова запошљавања лица из утврђених циљних група, док су нефинансијске мјере усмјерене на реализацију функције посредовања и унапређење услуга према послодавцима и незапосленим лицима.
Посебна пажња посвећена је Програму ,,Гаранција за младеˮ за који се у наредном периоду очекују интензивне припреме, како би од јануара 2026. године отпочео пилот пројекат у Филијали Приједор. Његовим провођењем држава се обавезује да ће осигурати да млади добију квалитетну понуду за запослење, наставак образовања, учење кроз рад или стажирање у року од четири мјесеца од уласка у статус незапослености или напуштања, односно завршетка формалног образовања.
Констатован је пад незапослених лица за 8% у односу на исти период прошле године. Уз подршку Владе Републике Српске, Завод успјешно реализује програме запошљавања који су значајно допринијели смањењу броја незапослених лица.