– Није био утопија, већ је био стваран и постигао свој основни циљ. Тридесет година одржава мир, не зато што је потврдио Републику Српску, створио Федерацију БиХ и Босну и Херцеговину, него зато што их је уважио, какве јесу, са свим специфичностима, сложеностима и да, са свим разликама – истакао је Додик у обраћању поводом 30 година од потписивања Општег оквирног споразума за мир у БиХ.
Предсједник Српске је истакао да је Дејтонски споразум јако важан за Републику Српску.
– Колико је Дејтонски мировни споразум значајан за Републику Српску, колико на његовом поштовању инсистирамо, колико је и све што радимо у складу са његовим одредбама, најбоље свједоче двије чињенице. Дејтонски мировни споразум је ратификовала Народна скупштина Републике Српске, а дан када је парафиран проглашен је државним празником. Срби и Република Српска славе мир. Са друге стране, овај споразум Федерација БиХ никада није ратификовала – нагласио је Додик.
Додик подсјећа и да умјесто дана када је установљен мир, Федерација БиХ слави дан када је почео рат.
– „У Босни су људи увијек у рату са нечим – са другим људима, са собом, са својим заблудама“, писао је наш нобеловац Иво Андрић. А ми смо у Дејтону нашли начин да коначно завршимо тај рат и да се вратимо себи, својим кућама и својим породицама. За Републику Српску, Дејтон је више од мировног споразума. Он је не само гаранција мира, него и гаранција наших права – јасан је Додик.
Да би се окончао рат, подсјећа Додик, Дејтонски споразум је својим Анексом 4, Уставом БиХ, успоставио нови политички систем и тиме, заправо, отклонио узроке рата.
– Рат у БиХ није почео због нетрпељивости међу народима, почео је зато што је нарушен принцип равноправности – подсјетио је Додик.
Предсједник Српске је рекао да Дејтонски споразум није био сугестија или пука декларација, већ уговор којим је утврђен Устав БиХ.
– Написале су га, усагласиле и потписале све стране – дакле, Република Српска, Федерација БиХ, Србија, Хрватска и нелегитимни Алија Изетбеговић у име некакве БиХ, заправо у име босанских муслимана – Бошњака. Закључен је уз пуну подршку Сједињених Америчких Држава, Француске, Велике Британије, Русије, Савезне Републике Њемачке, уз асистенцију Европске уније и других партнера – подсјетио је Додик.
И током тридесет година, Република Српска је живјела у складу са овим споразумом, рекао је предсједник Српске.
– Поштовали смо га, и придржавали се његових одредби. Чак и кад смо се оштро противили, чак и када смо били нападани, поштовали смо договор који смо потписали. И данас, док бошњачки политичари поново инсистирају управо на концепту БиХ који је довео до рата деведесетих година прошлог вијека, ми у Српској чврсто стојимо на бранику мира, бранећи одредбе Дејтонског споразума – истакао је Додик.
Додик је поручио да свака борба за поштовање Дејтонског споразума није само борба за права Републике Српске, већ и за очување мира и Устава БиХ, Српске и спречавање нових сукоба.
– И ма колико нас због тога нападали, клеветали и лажно оптуживали, ми смо ти који поштовањем Дејтона бранимо мир, бранимо споразум чија смо страна потписница – јасан је Додик.
Позив да се крене у директне разговоре са ФБиХ о враћању на основе Дејтона

– Резултат тих разговора био би Дејтон два – нула“, истакао је предсједник Српске.
– Дозволите ми да објасним шта то значи, и, што је подједнако важно, шта то не значи. То не значи сецесију, не значи ескалацију, не значи одустајање од мира. То значи повратак на споразум који је превасходно донио нови уставно-правни и политички поредак БиХ, а тиме и мир. То значи поновно потврђивање да се закони морају тумачити онако како су написани, а не онако како би неки жељели да јесу. То значи да јасно, мирно и одлучно кажемо да не смијемо дозволити да се уставни споразум изврће и претвори у нешто што никада није ни требало да буде. Члан 1. Устава БиХ каже да је БиХ састављена од два ентитета – Републике Српске и ФБиХ, и три народа – Срба, Бошњака/Муслимана и Хрвата. Члан 3. Устава каже да се Устав БиХ може мијењати само ако се ентитети, а не политичке странке усагласе, и то посебним прописаним споразумом – истакао је Додик у обраћању на посебној сједници Народне скупштине Републике Српске.
Како је он навео, ситуација са којом се данас суочавамо личи на дебату коју Американци воде о свом уставу.
– Да ли уставни уговор тумачити онако како је изворно написан? Или га третирати као `жив документ` који неизабрани званичници могу произвољно преиначавати? То је суштина наше кризе – не национализам, не сецесија, нити опструкција, већ тумачење. Ми у Републици Српској смо оригиналисти Дејтона, залажемо се за дословно тумачење Дејтона и поносни смо на то. Зато што је Дејтон функционисао све док нису почели да га, насилно, без овлаштења мијењају. Функционисао је све док га нису преотели. Функционисао је све док га нису стране, неизабране бирократе и такозвани `градитељи држава` почели третирати као празно платно за своје политичке и пословне пројекте. То није демократија. То није стабилност. И то није мир – каже Додик.
Истиче, да је слично разложно и јасно истакао и предсједник САД-а Доналд Трамп, рекавши да Сједињњене Америчке Државе престају да граде друге државе и престају да одређују како ће други народи живјети.
– Ако је ово тачно, а јесте, Сједињене Америчке Државе поново су велике. Данас и ми кажемо: доста је било! Не пријетимо, не бјеснимо. Говоримо истину. Кажемо – вратимо се основама. Вратимо се договору. Вратимо се Дејтону – рекао је Додик.