У Бриселу се одржава дводневни састанак министара иностраних послова земаља НАТО-а.
Ово је први састанак ком пристуствује нови амерички државни секретар Марко Рубио.
Акценат је на финансијама. У изјавама званичника овдје у Бриселу, кључне поруке биле су у вези с повећањем издвајања за одбрану. То је на конференцији за новинаре поновио и генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
Амерички државни секретар Марко Рубио био је јасан – Америка од осталих чланица Савеза очекује да издвајају пет одсто БДП-а за одбрану. Да се поруке Американаца схватају веома озбиљно говори и податак да су у 2025. години земље Европске уније и Канада, за одбрану потрошили невјероватних 700 милијарди долара, највише од пада Берлинског зида и краја Хладног рата, јавља наш извјештач Александар Црквењаш.
За НАТО, Русија остаје дугорочна безбједносна пријетања, а у стопу је прате Кина, Сјеверна Кореја и Иран. Ипак, министри иностраних послова земаља чланица Алијансе, у Брисел су стигли да сведу рачун. Приоритет су повећање индустријске производње и издвајања за одбрану.
– У посљедњих неколико мјесеци видимо како пристижу стотине милијарди евра, долара. Ово је вјероватно највеће повећање издвајања за одбрану у европским земљама НАТО-а од краја Хладног рата, али и даље нам је потребно више – рекао је Марк Руте, генерални секретар НАТО-а.
И амерички државни секретар јасно је затражио од осталих чланица НАТО-а да повећају издвајања за одбрану. Рубио је углавном причао о финансијама.
Циљ је издвајање пет одсто БДП-а за одбрану.
Каже да САД и предсједник Трамп подржавају НАТО.
– Али желимо да НАТО буде кориснији и то једино може да буде ако наши партнери и чланице Савјета имају више способности. Ово је и савјет напредних економија развијених земаља које имају способност да допринесу више – навео је Марко Рубио, државни секретар САД.
Западни Балкан није на дневном реду, али је Руте поновио да је безбједност овог региона важна.
– Разговарао сам и недавно телефонски и овдје у Бриселу с предсједником Србије Александром Вучићем. Тако да смо веома укључени као НАТО, да Западни Балкан остане стабилан и безбједан – сматра Руте.
Шеф дипломатије Словеније Тања Фајон каже да ће са савезницима разговарати о ситуацији на Западном Балкану. Словенија прати и дешавања у БиХ.
– Пажљиво пратимо ситуацију у БиХ. Желимо да видимо земљу која је стабилна и руководство које је посвећено реформама на европском путу – истакла је Фајон.
У Бриселу је о Западном Балкану и БиХ разговарано углавном на маргинама. Разговори министара иностраних послова земаља чланица НАТО-а завршавају се сутра, а новинарима ће се поново обратити генерални секретар НАТО-а.