Говорећи о приједлогу закључка за ревизију споразума између БиХ, Србије и Хрватске о полицијској сарадњи који је предложио министар иностраних послова у Савјету министара Елмедин Конаковић, Кошарац је оцијенио да су такве идеје неуставне и „ван памети“.
– То је производ политичке потребе предлагача да произведе такав однос да је било која институција на нивоу БиХ надлежна, односно надређена институцијама Републике Српске, Федерације БиХ или кантона, што није у складу са Уставом – рекао је Кошарац новинарима у Сарајеву и додао да ће се ово прича „окачити мачку о реп“.
Према његовим ријечима, овакав приједлог показује да Конаковић постаје све радикалнији.
– Не видим разлику између њега и лидера СДА Бакира Изетбеговића, који желе да се институције БиХ питају за све, што није у складу са Уставом и законима БиХ – нагласио је Кошарац.
Он је навео да представници Републике Српске у заједничким институцијама неће дозволити да се дође у ситуацију да се јачају неке институције које ће бити надређене ентитетским, јер тако не пише у Уставу.
– То што неко има фикцију да од агенције на нивоу БиХ прави надлежну, кровну организацију полицијске структуре и да без тога се апсолутно не може ништа, има довољно простора за сањање и за неке друге политичке аспирације, али док ми сједимо, ова структура СНСД и коалиционих партнера, ми то нећемо дозволити – нагласио је Кошарац.
Он сматра да је добро да постоје облици регионалне сарадње и да треба да поруке које посљедњих дана долазе из Федерације БиХ /ФБиХ/ престану.
– Оваквом политиком структуре Бошњака у институцијама БиХ међународно представљање и политика БиХ постаће потпуно смијешни. Ако то желе, ви знате да ми дајемо допринос томе – навео је Кошарац.
Према његовим ријечима, на темељу капацитета самог Устава и надлежности БиХ постоје добри показатељи који говоре да се може обезбиједити добра регионална сарадња, нарочито што се тиче мира и стабилности.
– Логично да желимо да ојачамо у сарадњи са полицијским тијелима, како Србије, тако и Хрватске. Наравно, постоје сад различити преводи, да ли неко има неку административну улогу или нема неку административну улогу и да ли је неко позициониран у складу са нечим политичким амбицијама, то је нешто друго – навео је Кошарац.
Он је појаснио да су Устав и закони јасно прецизирали овај споразум, те да било каква ревизија неће добити подршку српских представника у заједничким институцијама.
– Кад год да то буде поновно дневно у реду, добиће исти одговор, неће добити глас из Републике Српске и наравно таква одлука неће, нити такав захтјев моћи бити усвојен на нивоу Савјета министара – поручио је Кошарац.