О томе је говорила и са предсједником земље, која је нестални члан Савјета безбједности, а пред дебату о БиХ која ће бити одржана у мају.
Сагласна је са предсједником Турске, да је дипломатија кључ рјешења бројних проблема у свијету.
Дипломатски форум у Анталији за кратко вријеме стекао је репутацију престижног. Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган на отварању говорио је о величини своје државе, потреби да се дипломатским путрем рјешавају бројни спорови у свијету. Не заборавља Балкан као простор од посебног интераса за Турску.
– Пратимо све што се дешава на Балкану, развијамо добре односе са земљама тог региона. Ми смо за дијалог, шаљемо поруке мира и пријатељства. Ратови у Гази, Украјини, тероризам и климатске промјене утичу на животе људи – изјавио је Ердоган.
Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ пред званично отварање форума кратко је разговорала са турским предсједником, али и са предсједником Азербејџана, мађарским и српским шефом дипломатије. Претхподно имала је билатерални сусрет са предсједником Сијера Леона, афричке државе која је једна од 10 несталних чланица СБ УН.
– Мени је тај састанак интересантан због чињенице да је у питању земља која је нестална чланица Савјета безбједности, да се ми примичемо полако овој дебати која је везана за БиХ која је почетком маја заказана у Савјету безбједности. Али исто тако, ово је била прилика и за неке кратке сусрете. Све су то важне ствари и било је добро и корисно размијенити мишљења о ономе што се дешава у БиХ и регији, али исто тако чути и одређена запажања која су везана за ону ширу глобалну слику – навела је Цвијановић.
– Србија снажно подржава Републику Српску у легитимним настојањима да сачува Дејтоном прописане надлежности. Снажно подржавамо стабилност на Балкану и БиХ и веома озбиљно радимо на томе да код кључних актера на Западу, али и на Истоку, продубимо разумијевање зато како је дошло до актуелне кризе. А знамо да кључну одговорност не носи ни народ ни руководство Српске и да је то производ појединих политичких процеса који трају годинама и гдје постоји једно настојање да се подрије Дејтоном загарантовани положај нашег народа у Републици Српској – истакао је Ђурић.