На Гвозно пољу код Калиновика данас је одржана „Калиновачка олимпијада“, традиционална манифестација која се организује у знак сјећања на протекли Одбрамбено-отаџбински рат и Војску Републике Српске /ВРС/.
Начелник општине Калиновик Радомир Сладоје подсјетио је да је све почело из мобе те да је манифестација прерасла у олимпијаду.
„Све је кренуло 1993. године када су генерал Ратко Младић и остали команданти одлучили да помогну народу овог краја да спреме сијено за стоку те године. Није се смјело излазити из ровова, тако да су по један, два борца излазили из ровова да би се накосило сијена за стоку“, навео је Сладоје.
Он је истакао да је организацију ове манифестације прије три године преузела Борачка организација Калиновик уз подршку локалне заједнице.
Сладоје је додао да је наградни фонд „Калиновачке олимпиједе“, у којој су се учесници такмичили у кошењу и витешким играма, око 30.000 КМ.
Дарко Младић, син генерала Младића, рекао је новинарима да су овакве манифестације значајне због тога што окупљају народ и што се чува сјећање на муке кроз које су Срби прошли како би створили Републику Српску.
„Највише значи окупљање људи који су дали допринос за вријеме рата и омладине, односно наше будућности која овдје треба да дође и осјети овај простор и вријеме“, истакао је Младић.
Он је додао и да је жеља његовог оца била да његов унук данас покоси први откос.
Према његовим ријечима, генералу Младићу косидба је важна због тога што подсјећа на то како су раније генерације живјеле од онога што им је Бог дао.
Посланик у Народној скупштини Републике Српске Ненад Лаловић рекао је да „Калиновачку олимпијаду“ све више посјећују млади, што је добро, јер се традиционалне вриједности преносе на наредне генерације.
Предсједник Удружења гардиста Прве гардијске моторизоване бригаде Главног штаба Војске Републике Српске Жељко Дакић рекао је да бивши припадници Гарде, који су 1993. године учествовали у моби, из свих крајева свијета долазе на „Калиновачку олимпијаду“, те да се сваки пут јаве нове емоције.
„Сјећамо се тих дана када смо по врлетима Трескавице бранили са народом и другим јединцама војске бранили ову територију и сачували је и одбранили народ од још једног геноцида“, навео је Дакић.
Осим кошевине, која је централни дио „Калиновачке олимпијаде“, одржане су и витешке игре – бацање камена с рамена, скок удаљ, навлачење клипа, бој на греди, трчање у врећи на 50 метара, те вучење конопца.