Након данашње хитне сједнице Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, остало је упражњена српска позиција у Колегијуму тог дома. ПДП-овог Бранислава Бореновића нико није подржао.
Након гласања јасније је да нема нове парламентарне већине.
Политичку кризу на нивоу БиХ додатно је закомпликовала иницијатива сарајевске „Тројке“ за смјену преостала два српска министара.
Странке опозиције из Републике Српске траже оставку предсједавајуће Савјета министара Борјане Кришто.
Историја парламентаризма у постдејтонској БиХ, не памти да је појединачни приједлог за неку од функција остао без иједног гласа подршке. Чак 37 од 41 присутног посланика Представничког дома био је против избора Бореновића за члана Колегија тог дома, а четири ХДЗ-ова посланика принципијелно била су уздржана. Предлажући Бореновића, СНСД је покушао да превазиђе неуставну ситуацију, штетну по Србе насталу смјеном Небојше Радмановића.
– Ми смо имали крајње коректне намјере да колега Бореновић, који је најгласнији и који се наметнуо као лидер опозиције, заступа интересе Срба у Колегијуму, пошто је он кукавички замолио да не гласамо за њега, то је био разлог зашто га нисмо подржали – рекла је шеф Клуба посланика СНССД-а у Представничком дому Сања Вулић.
Већина бошњачких и странака опозиције из Републике Српске, која је прије десетак дана смијенила Радмановића, данас при избору Бореновића није постојала. Српска опозиција понавља да није главни проблем што нема Србина у Колегијуму дома, већ што је СНСД одустао од европског пута. Не усуђују се да прецизирају када ће и кога предложити из својих редова за упражњено мјесто и имају ли руку за избор.
– Наравно да ће то бити попуњено у наредних неколико дана, вјероватно сљедеће седмице, када се направе обриси нове парламентарне већине, јер је сасвим логично да у Колегијуму сједе људи који представљају парламентарну већину – каже Бореновић.
Вулићева истиче да су они који кажу да поштују Устав требало данас да изаберу Бореновића за другог замјеника предсједавајућег Представничког дома или да предложе свог кандидата за ту функцију.
– Они никога нису предложили зато што немају већину. Нема математике у којој пет може бити више од осам. Не постоји. Чак и кад сте заљубљени, па помијешате лончиће, опет пет не може бити више од осам, а два више од три. Тако да је ово што смо данас видјели недораслост, незрелост и некомпатибилност – рекла је Вулићева.
Сарајевска „Тројка“ ипак упорна у замјени српског партнера у бх. власти. Данас су поднијели иницијативу за смјену СНСД-ових Сташе Кошарца и Срђана Амиџића. Српска „тројка“ иде корак даље, траже оставку Борјане Крипто чиме би пао цијели Савјет министара.
– Очекујемо да ће госпођа Кришто као предсједавајућа Савјета министара поднијети оставку у име садашње скупштинске већине. Неко друго рјешења не видим – каже посланик СДС-а у Представничком дому ПС БиХ Младен Босић.
Кришто није реаговала на позив да поднесе оставку, нити у ХДЗ БиХ сматрају да има потребе. Држе се постигнутих договора са партнерима. У коначном, без њихових посланика СНСД не може да се избаци из власти, а СДА са бошњачком „Тројком“ не жели било какав пакт.
– Са ХДЗ-ом БиХ нико није договарао ни нову већину ни распад постојеће већине, тако да се ми придржавамо постојећег договора, уколико се нови договори направе то ће бити нова ситуација – каже замјеник предсједавајућег Представничког дома Маринко Чавара.
Посланици и делегати СНСД-а нису присутвовали заједничкој сједници оба дома Парламентарне скупштине која је претходила хитној на којој се гласало о именовању Бореновића. Оптужени су посебно делегати СНСД-а у Клубу Срба за блокаде, јер без њих није било кворума за рад, а у суштини не желе да учествују вануставним радњама, јер нема Србина у Колегијуму Представничког дома.
– То се зове нелегална, незаконита антиуставна блокада. Ниједан клуб нема право да недоласком на сједнице блокира рад – рекао је министар иностраних послова у Савјета министара Елмедин Конаковић.
Замјеник предсједавајућег Дома народа ПС БиХ Никола Шпирић рекао је да СНСД неће ништа блокирати и понашаће се у складу са Уставом и Пословником, ни мање ни више од тога.
И данашње сједнице показале су раздор између два српска блока. Већински окупљен око СНСД-а са осам руку у Представничком и три у Дому народа истрајава на очувању уставног капацитета Републике Српске, док СДС-а,ПДП и Листа за правду ред тврде да са пет посланика у Представничком и два у Дому народа имају легитимит да представља Српску у новој парламентарној већини.