Препозната је и од Владе Српске и свих институција као служба која координише и управља, не само процесима одговора, него и превентивног дјеловања и едукације становништва, рекао је директор Управе Милан Новитовић поводом 1. марта – Дана Републичке управе цивилне заштите.
Анализирајући протеклу годину, Новитовић је нагласио да Републичка управа цивилне заштите свакодневно ради на опремању и обучавање не само својих припадника, него свих у систему заштите и спашавања.
– Наши партнери у систему спашавања су Хеликоптерски сервис Републике Српске, Хеликоптерска јединица МУП-а Српске, Воде Српске, јавна предузећа, здравствене установе – рекао је он и додао су све то субјекти заштите и спашавања који се у одређеним ситуацијама и природним непогодама ангажују по приоретитима и плану.
Он је подсјетио да је Влада Републике Српске прошле године донијела одлуку о формирању специјализованих јединица, што је изузетно обиман и захтјеван посао који од изискује додатно ангажовање и посвећеност.
ПОКАЗАЛИ СПРЕМНОСТ И ДОСТОЈНО ПРЕДСТАВИЛИ СРПСКУ
Наводећи да Републичка управа сарађује и са удружењима грађана, ронилачким кубовима, Горском службом спасавања, Новитовић је подсјетио да су у претходне три године кроз пројекат ЕУ обучили и опремили Јединицу за спашавање из рушевина, али да су испит спремности, обучености и организованости показали ангажовањем и пружањем помоћи у претрази терена за настрадалим у страховитом земљотресу који се догодио 6. фебруара у Турској.
– Испит смо положили и све оно што смо урадили и начин на који смо то урадили је достојан припадника Републичке управе цивилне заштите и на понос је Републике Српске – поручио је Новитовић у интервјуу за Срну.
МНОГО ИЗАЗОВА
Он је рекао да је много изазова пред тимовима, јер се могу увијек очекивати земљотреси на трусном подручју у регону Херцеговине и Бањалуке, а и велики је број сливова и ријека иако су знатно већи проблем бујичне воде и потоци који су проузроковани великом количином падавина у малом временском периоду.
Новитовић је подсјетио да су Влада Републике Српске и Воде Српске већ уложиле више од 300 милиона КМ у објекте заштите од поплава на цијелој територији Српске, а ове године Воде су потписале 30 милиона КМ вриједан уговор за „Дрински насип“ који треба да максимално заштити становнике тог подручја.
Према његовим ријечима, свакодневно се ради на спровођењу превентивних мјера и у осталим сливовима.
ЛОКАЛНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ТРЕБА СЛОБОДНЕ РЕСУРСЕ ДА СТАВЕ НА РАСПОЛАГАЊЕ
Новитовић сматра да свака локална заједница треба да слободне ресурсе ставља на располагање Републичкој управи цивилне заштите и то треба да постане примјер добре праксе.
Он је напоменуо да су дио система и ватрогасно-спасилачке јединице које су већ успоставиле систем тренинга, а и Републичка управа се опрема да би имала свој центар за одређену врсту обука које може да организује, у чему има партнере и у Хрватској и Србији.
ИЗУЗЕТНА САРАДЊА СА ФЕДЕРАЛНОМ УПРАВОМ И ОДЈЕЉЕЊЕМ У БРЧКОМ
Новитовић је рекао да ентитети имају своје оперативне снаге и да Републичка управа има изузетну сарадњу са Федералном управом цивилне заштите и Одјељењем за безбједност унутар Брчко дистрикта.
Он је напоменуо да владе Републике Српске и Федерације БиХ имају споразум о узајамном разумијевању и помоћи који прописује да у случају потребе једни другима помажу, као што је било и приликом гашења пожара на Бледињу.
– Наше капацитете развијамо тако да, не само да можемо да заштитимо грађане и простор Републике Српске, него да будемо у капацитету да можемо помоћи и другима – нагласио је Новитовић.
Он је указао да је и бројност припадника Цивилне заштите изузетно мала, с обзиром на потребе и ризике које имају.
– Републичка управа има 190 запослених и старосна структура нам не иде на руку, због чега морамо подмлађивати Републичку управу и пројектовати је на довољан број припадника јединица – рекао је он.
Директор ове управе се нада да ће кроз нову систематизацију повећати бројно стање, јер за све имају подршку и разумијевање и у Министарству финансија, Влади Републике Српске и код предсједника Српске Милорада Додика и предсједавајуће и српског члана Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић.
Он је рекао да је Републичка управа због тога дала и приједлог измјена, односно израде новог закона о заштити и спашавању у ванредним ситуацијама који мора да уважи све околности као што су да постоје неразвијене локалне заједнице које немају ни довољну привредну активност нити довољан број људи који могу да реагују у датом моменту.
ТРИ МОБИЛИЗАЦИЈСКА ЦЕНТРА – БАЊАЛУКА, БИЈЕЉИНА, ИСТОЧНО САРАЈЕВО
Директор Републичке управе је навео да имају подршку Владе да кроз јавне инвестиције направе три мобилизацијска центра у Бањалуци, Бијељини и Источном Сарајеву како би оперативно имали јединице на свим теренима.
Новитовић је нагласио да припадници имају обуке које се односе на сертификоване спасиоце према међународним стандардима за спашавање на води и под водом, те четири тренинга годишње у сарадњи са полицијом Чешке у оквиру пројекта који траје већ 10 година.
када је ријеч о обукама за спашавање из рушевина, Новитовић каже да су у претходне три године обучили 72 припадника, дио кроз сарадњу са турским АФАД-ом, а дио кроз пројекат са ЕУ.
Према његовим ријечима, ова 72 припадника су довољна за три „лака тима“ који ће бити стационирани у Бањалуци, Бијељини и Источном Сарајеву, тако да у било ком тренутку на простору Српске могу дјеловати и одговорити.
Он је указао на добру сарадњу са свим локалним заједницама, осим са Бијељином, али је задатак да то буде превазиђено јер је интерес Републичке управе – безбједност Републике Српске и њених грађана.
Новитовић је истакао да је много изазова пред њима, а то је да повећају бројно стање људства, да га обуче и опреме, те да ту опрему занављају, јер је њен вијек кратак.
Он је напоменуо да је прва обавеза да сваком спасиоцу заштите његов живот и да ни у једној ситуацији нема ниједног ризика за њега.
– Задатак нам је да имамо тим, јер су тимски рад и дух изнад свих нас. Он нас повезује, као и то да ниједним својим поступком не смијемо да укаљамо образ Републике Српске – поручио је директор Републичке управе цивилне заштите.