Насловна Најновије Обавјештење о укидању редукција воде

Обавјештење о укидању редукција воде

241
0

Поштовани суграђани,

Обавјештавамо вас да се, захваљујући једнодневним падавинама, након 12 дана редукција, издашност извора Тилава и помоћних изворишта с’ којих снабдијевамо потрошаче повећала, те се са данашњим даном укидају редукције. Водоснабдијевање се враћа у нормалан режим и сви грађани ће поново имати стабилан приступ води.

Због великог броја недоумица, зашто је дошло до овакве ситуације и различитих тумачења, појаснићемо грађанима, јер је, с’ обзиром на климатске промјене и изазовне године које су пред цијелим свијетом, важно разумјети како дуготрајни периоди без падавина утичу на снабдијевање водом и како заиста функционише цијели систем водоснабдијевања. Такође, битно је разумјети одговорност свих у процесу водоснабдијевања.

Босна и Херцеговина, те и ова наша Сарајевско-романијска регија, налази се у “црвеној зони“ климатских промјена. Готово цијела ова година била је изложена климатским екстремима, који су изазвали драстични пад издашности свих наших изворишта. Имали смо најтоплију зиму од 1951. године, најтоплије прољеће икада и љето са највећим бројем дана, с’ температуром преко 30 степени икада.

Када преко 80 дана нема падавина, а температуре свакодневно прелазе 30, па чак и 40 степени, изворишта губе капацитет, јер се природни циклус допуњавања подземних вода зауставља. Крашко извориште Тилава, које у највећој мјери снабдијева наше општине, зависи од падавина које обнављају резерве подземних вода (што представља основни процес кружења воде у природи). Током сушних периода, те резерве се троше много брже него што се могу обновити, што смањује проток воде кроз систем. Високе температуре додатно убрзавају испаравање, што додатно оптерећује изворе и смањује доступност воде.

Издашност свих наших изворишта је пала за 70%, у односу на године у којима нисмо били изложени климатолошким екстремима. Тачније, располагали смо са само 30% издашности свих изворишта. У таквим ситуацијама, а узимајући у обзир прекомјерну потрошњу прањем плочника, заливањем фасада, њива, дворишта, свакодневним пуњењем базена питком водом и слично, наши извори и резерве привремено изгубе могућност да у потпуности задовоље потребе за водом у том обиму, што нас приморава на увођење привремених редукција, како бисмо осигурали да сваки становник, барем одређени период дана, има приступ води.

У више наврата смо апеловали на рационализацију потрошње, а свакодневно радимо на дугорочним пројектима како бисмо унаприједили систем и осигурали стабилније снабдијевање и у најтежим климатским условима, али то је изазован процес с’ којим се цијели свијет бори и захтијева дугорочну посвећеност, што нам је свакако кључни приоритет у раду. И у оваквим екстремним условима, у градски систем водоснабдијевања, сваки дан је улазило 13 милиона литара воде или 13.000 кубних метара. Ако узмемо у обзир међународне стандарде о потрошњи воде по глави становника, од 150 литара или 4,5 кубних метара дневно, изузимајући сву воду која се изгуби у мрежи, та потрошња је довољна за 45.000 становника.

На ове двије општине, Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа, потрошача је нешто више од 30.000. Намеће се само један закључак, а то је да нисмо трошили рационално.

Одговорност за развој водоводне инфраструктуре, која подразумијева каптажне грађевине на извориштима, резервоаре, мрежу цјевовода којом се снабдијевају грађани, јесте на јединицама локалних самоуправа – општинама. Из тог разлога, водоводна инфраструктура јесте власништво јединице локалне самоуправе на чијој територији се налази.

Комунална предузећа од општина добијају израђену водоводну инфраструктуру на управљање и одржавање. Свјесни проблема које изазивају климатолошки екстреми, који су све учесталији, у претходном периоду од 3 године КП „ВиК“ Источно Сарајево реализовало је низ пројеката на обезбјеђивању додатних количина воде. Наравно, све уз подршку, прије свега, општине Источно Ново Сарајево, гдје је већина тих пројеката и реализовано и потпуно финансирано од стране општине Источно Ново Сарајево. Из тог разлога, до сада смо у редукцијама били само 12 дана, за разлику од осталих локалних заједница у околини, које су значајно раније кренуле у овај процес (Град Сарајево, Соколац, Пале, Источни Стари Град…).

У претходном периоду реализовани су пројекти:

– Извориште Топличина – 8-10 л/с

– Извориште Касиповац – 10 л/с

– Обављена хидрогеолошка истраживања и истражно-експлоатациона бушотина 20 л/с у насељу Топлик.

Осим тога, КП „ВиК“ Источно Сарајево је у потпуности реализовало пројекат „Грабски млини“.

Поменути пројекат је ово предузеће пројектовало и извело све радове, а обухвата цјевовод на дужини од цца 10 километара, уз издашност изворишта око 35 л/с. Пројекат је финансијски подржан примарно од стране општине Источно Ново Сарајево и Града Источно Сарајево (иако није надлежно за водоснабдијевање), те општине Источна Илиџа на траси цјевовода који пролази кроз Источну Илиџу.

КП „ВиК“ је поносно на ове пројекте и сви су реализовани у претходне три године. Да нису, редукције би биле значајно екстремније и у дужем временском периоду.

У наредном периоду ћемо посветити пажњу и рационализацији коришћења питке воде, као и већој сарадњи с општинама које снабдијевамо водом, како бисмо још интензивније радили на дугорочним рјешењима за стабилно водоснабдијевање.

С обзиром на климатске промјене и изазовне године које су пред нама, мораћемо наставити с улагањима и заједничким напорима како бисмо унаприједили систем и постарали се да сви становници свих општина имају уредно водоснабдијевање.

У општини Источно Ново Сарајево почиње реконструкција фабрике воде са значајним проширењем резервоарских капацитета. Пројекат је вриједан 2,2 милиона еура.

Такође, након рјешавања покренутих имовинско-правних односа у насељу Топлик биће урађена експлоатациона бушотина већег капацитета, којом ће се црпити подземне воде у већој количини.

Хитно и што прије очекујемо обећану реализацију пројеката од стране општине Источна Илиџа, прије свега Матића врело и бушотине уз обалу ријеке Жељезнице, што би значајно поправило доступне количине воде у екстремним условима.

Овај период био је изузетно тежак и изазован и за наше запослене, који су даноноћно били на терену. Наша техничка екипа радила је неуморно на отклањању кварова и хитних проблема изазваних смањеним протоком кроз систем. Сваки квар и изазов који је пријављен или установљен, без обзира на вријеме дана или сложеност ситуације, рјешаван је у најкраћем могућем року, како бисмо одржали снабдијевање водом у оквиру могућности.

Управљање редукцијама је јако изазован и исцрпљујући посао. Подразумијева значајне израчуне и јако опрезно манипулисање великим бројем вентила, уз сталну опасност од могућности оштећења мреже. Захтијева 24-сатно присуство на мрежи. Оно што је јако важно истакнути јесте да је план рађен непристрасно, уз законску обавезу да све школе, вртићи, здравствене установе и казнено-поправни заводи имају константно водоснабдијевање. Ипак, њихов предани рад омогућио је да систем функционише барем у минималним потребама и у најтежим тренуцима.

Што се тиче обрачуна потрошње и рачуна за воду, желимо јасно нагласити да ће сви корисници платити само за стварно потрошену количину воде. Рачуни се издају на основу очитане потрошње, што значи да неће бити наплаћено оно што није ни протекло кроз систем у периоду редукција.

Важно је разумјети да се обрачун темељи на тачним подацима са бројила, те да водомјери мјере проток воде кроз систем, а не ваздуха или било чега другог за шта су грађани у позивима и дописима изражавали забринутост.

Хвала вам на стрпљењу и разумијевању у протеклом периоду, које знамо да је било јако тешко имати.

ЧУВАЈМО ВОДУ, ДЈЕЛУЈМО ОДГОВОРНО, ЈЕР САМО УЗ СВАЧИЈИ ДОПРИНОС С’ ЛИЧНЕ СТРАНЕ МОЖЕМО ДОВЕСТИ ДО СИТУАЦИЈЕ ДА СЕ РЕДУКЦИЈЕ НЕ ПОНАВЉАЈУ!

С поштовањем,

КП „ВиК“ а.д. Источно Сарајево

ИЗВОРКП „ВиК“ а.д. Источно Сарајево
Претходни текстВечерас прва ТВ дебата Трампа и Харисове
Сљедећи текстЈаник Синер ослобођен свих оптужби за допинг