Насловна Најновије Остале само најаве – нова парламентарна већина на нивоу БиХ ни на...

Остале само најаве – нова парламентарна већина на нивоу БиХ ни на видику

45
0

Иако помпезно најављивана, нова парламентарна већина на нивоу БиХ још се не назире. Потврдила је то и јучерашња сједница Представничког дома, чије је функционисање упитно без српског члана Колегијума.

„Тројка“ из Федерације, али и тројка из Републике Српске, грчевито се боре да смијене кадрове СНСД-а, али сигурно је да им то неће ићи лако. Тренутно, кључни фактор у комбинаторикама – ХДЗ најављује нови састанак. Лидер ове странке Драган Човић поручује да ће наредне седмице поново за исти сто с представницима СНСД-а и партнерима из Федерације.

Како даље након смјене Небојше Радмановића и ситуације да ПДП-ов Бранислав Бореновић не добије ниједан глас подршке? Упражњена српска позиција у Колегијуму довела је у питање и уставност рада Представничког дома ПС БиХ. За предсједника Српске и лидера СНСД-а Милорада Додика ситуација је јасна – без Колегијума, нема ни Дома.

– Све док се не именује српски представник у Колегијуму, то нема уставну основу да функционише и то је елементарна ствар. Неки би опет хтјели да и тај Представнички дом функционише на начин да то игнорише. То је немогуће. Али, нажалост, има неких и међу нама из СДС-а и ПДП-а који би радили на такав начин. С друге стране, они могу да покрену иницијативу, зна се да без одлуке Дома народа нема коначних одлука, поготово у погледу разрјешења и смјене чланова Савјета министара – каже Додик.

А од тога неће одустати ни „Тројка“ из Федерације, ни она из Републике Српске. Посљедња иницијатива – смјена Кошарца и Амиџића.

– Одмах могу рећи да ће опозициони посланици у Представничком дому и у Дому народа подржати смјену оба ова министра, која је већ ушла у процедуру. Мислим да ће постојати генерално већина и општа и ентитетска у оба дома да се смијене ова преостала два кадра – рекао је делегат ПДП-а у Дому народа Ненад Вуковић.

Јасно је да од тренутка смјене Радмановића из руководства Представничког дома, представницима шест странака које би уједињено против СНСД-а математика и не иде баш најбоље. Тешко до нове већине, па и не крију прижељкивање реаговња међународне заједнице. Између осталог Кристијана Шмита, да започне измјене Устава и смањи кворум у Дому народа.

– Оно кад си сто посто сигуран да ће се нешто десити то се не деси и кад уопште не вјерујеш да се нешто може десити, то се деси. Тако да ја у овом тренутку бих ишао корак по корак, у наредним данима ће бити неких нових потеза и да тај процес пустимо да иде сам од себе – каже посланик СДП-а у Представничком дому Саша Магазиновић.

Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац види бојазан „Тројке“ због одласка америчког амбасадора Мајкла Марфија. Каже, на сцени је елиминација оних који заступају интересе Републике Српске. А то се, тврди, покушава уз помоћ опозиције.

– Показали смо снагу политике предсједника Додика и институција Републике Српске да се Српска пита у Сарајеву и од тога нећемо ни одустати. Овдје је видљиво да Сарајево ових дана покушава да нађе, а нашао је у опозицији из Републике Српске подобне Србе који су спремни да буду у њиховој функцији. То је национално неодговорно – каже Кошарац.

Све иницијативе могуће смјене још су упитне. Пажња је и даље усмјерена на ХДЗ. Човић у наредних десет дана најављује низ састанака. И то, каже, са свим политичким опцијама. Онај кључни, требало би да буде одржан крајем идуће седмице, са још актуелним партнерима из СНСД-а и „Тројке“.

– Не видим претјерано у овом тренутку, због односа које имамо, да се нешто претјерано може урадити до стварања још веће кризе него коју данас имамо, о различитим иницијативама за смјене које ће продуктовати ко зна какву нову кризу. Треба бити рационалан, треба осигурати мир и стабилност у БиХ и у том амбијенту рјешавати ове проблеме – каже Човић.

Уз мир и стабилност, честа фраза међу политичарима из Федерације, али и опозиције из Српске је и европски пут. И управо то се помиње као један од кључних разлога за смјену кадрова СНСД-а. Лидер те странке Милорад Додик понавља став да је тај пут за Српску штетан све док подразумијева одузимање институционалних капацитета и пренос надлежности, умјесто, како каже, афирмисања и обезбјеђивања видљивости Српске на том путу.

 
ИЗВОРРТРС
Претходни текстСрпска доноси закон: Ко ће бити сматран страним агентом?
Сљедећи текстТрамп уводи санкције Међународном кривичном суду