Насловна Најновије Перишић о сарадњи са Татарстаном: Историјска прилика за Републику Српску

Перишић о сарадњи са Татарстаном: Историјска прилика за Републику Српску

92
0

Посјета делегације Татарстана је резултат спољне политике Републике Српске, рекао је универзитетски професор геополитике Срђан Перишић.

– Сарадња између Републике Српске и Татарстана резултат је спољне политике Републике Српске, али и шире спољне политике Русије. Предсједник Републике Српске се посљедњих година више пута састајао с предсједником Русије и том приликом су постигнути кључни договори и споразуми, како би Република Српска имала одређену заштиту на међународној сцени. Сада је задатак да се ти резултати политике пренесу до сваког грађанина Српске – рекао је Перишић.

Додаје да у тренутном турбулентном времену у међународним односима Русија се позиционира као стратешки савезник Српске и гарантује њен опстанак на међународној сцени. 

– Предсједник Додик је у посљедње три године имао један од највећих бројева састанака с предсједником Русије. Уз предједника Бјелорусије Лукашенка, Додик је међу ријеткима који су имали толико директних сусрета с руским предсједником. То је зато што је спољна политика Републике Српске препознала историјску димензију опстанка Срба западно од Дрине, а та димензија носи име – Русија. То је свима јасно – нагласио је Перишић.

Професор Перишић подсјећа да су данас у међународним односима заступљени ратови, интервенције и санкције, али и да је присутна и промјена свјетског поредка. 

– Више ништа неће бити исто. Свијет, каквим га је Запад замислио и водио, убрзано одлази. У том хаосу лежи шанса Републике Српске, и то већа него икада у посљедњих 30 година. Запад жели да нас економски и политички ослаби, док нам је Русија спољна димензија опстанка. Зар има ико у Републици Српској коме то није јасно? Историја нас учи да нам је Русија увијек била заштитник. То је јасно препознато и у спољној политици Српске, која већ даје конкретне резултате у свим областима – нагласио је Перишић.

Подсјећа да је Татарстан једна од најразвијенијих република унутар Руске федерације те да је зато посебно важно што Татарстан постаје стратешки партнер Републике Српске на економском, образовном и културном плану. 

– Јучерашњи привредни форум укључивао је обилазак привредних и пољопривредних капацитета. Огромна делегација из Татарстана дошла је у Српску да понуди конкретне пројекте и сарадњу – док са Запада долазе санкције, забране и политички притисци. Те санкције су можда могле да успију прије 30 година – сада не. Данас се Република Српска може ослонити на Русију, али и на цијели свијет изван Запада. Није случајно што је самит БРИКС-а одржан у Казању, јер је Казањ један од највећих привредних потенцијала Русије. Иако немају море, имају развијену бродоградњу, ваздухопловну индустрију, као и јаку енергетску и технолошку базу. Могу учествовати у инвестицијама у свим областима привреде Републике Српске – рекао је Перишић.

Говорећи о сарадњи на образовном плану, подсјетио је да је највећи универзитет у Татарстану основан 1804. године те да је тај универзитет изродио седам добитника Нобелове награде из области науке. 

– Нуде нам конкретне облике сарадње – не само размјену студената, већ и заједнички развој у области биомедицине. Република Српска већ има два снажна медицинска факултета, а када се та истраживања повежу, резултати ће бити значајни. Тај универзитет је база за развој стручњака који већ данас раде у најразвијенијим секторима Татарстана – нагласио је Перић.

Када је у питању привредна снага Татарстана, Перић подсјећа да у овој земљи нема незапослених људи упркос рату који траје.

– Њихов привредни развој је такав да им недостаје радне снаге. Зар таква република не може бити наш економски ослонац? Неки кажу да ће Српска нестати због санкција, али Српска може да се окрене било коме изван Запада. Грађани немају разлога за страх – Српска има право и могућност да развија економску сарадњу с било којом државом ван Запада – каже Перишић.

Истиче да је свијет ван Запада већи и перспективнији, а да су у том свијету кључни стубови Русија и Татарстан. 

– Што се тиче универзитетске сарадње – утисци су изузетни. Казањски државни универзитет је међу пет најбољих у Русији и у првих 30 у свијету када је ријеч о развоју ИТ сектора. То је база за образовање стручњака будућности. Представници тог универзитета поручили су: шта год желите да развијате у Републици Српској, какву год научну базу да тражите – ми ћемо је пренијети код вас. Сада је задатак на Влади Републике Српске да осмисли све моделе сарадње, не само с универзитетима, већ и са свим осталим секторима у Татарстану и Српској – закључио је Перишић.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстПодграб: Меморијални турнир у малом фудбалу „Ранко Цицовић“
Сљедећи текстИсточна Илиџа: Акција добровољног даривања крви