Насловна Најновије Петровић: Цијена струје за привреду 15% нижа него у ФБиХ

Петровић: Цијена струје за привреду 15% нижа него у ФБиХ

55
0
Лука Петровић

Цијена струје у Републици Српској и даље ће бити најнижа у региону, а за привреду је чак 15 одсто нижа него у Федерацији БиХ, рекао је директор „Електропривреде Републике Српске“ Лука Петровић.

„Цијене струје у Српској од наредне године биће повећане за неколико КМ по рачуну, како би се извршила стабилизација рудника и термоелктрана“, рекао је Петровић новинарима у Гацку.

Он је истакао да треба имати у виду да је ове године била лоша хидролошка ситуација за рад хидроелектрана, да су велики трошкови за куповину струје које недостаје, те да се због арбитражних спорова у вези са Рудником и Термоелектраном /РиТЕ/ „Угљевик“, остало без 500 гигават-часова струје из тог система.

Петровић је рекао да су на састанцима у Гацку са управом РиТЕ Гацко, разговарали и о квалитету и стању угља на депонијама и раду термоелектрана.

Он је истакао да је указано на значај уградње постројења за пречишћавање угља у Гацку и улагање у рудадску механизацију, јер је лошији слој угља који се троши.

Петровић је додао да су потребна додатна средства Гацку и Угљевику, која треба да буду обезбијеђена уз помоћ Владе Српске и ЕРС-а за улагања по новим финансијским моделима, ради продужења радног вијека оба предузећа.

„Опредјељење Владе Српске је да та предузећа буду стаблна и погонски спремна,“ рекао је Петровић.

Он је додао да је на једном од три састанка у Гацку, разговарано и о хидроелектранама и да је неопходно да се сви солидаришу ради стабилности система, као и да се изврши рационализација трошкова.

Петровић је подсјетио да су у току инвестиције у хидроелектране „Дабар“ и „Бистрица“, за које су завршени кредитни аранжмани, али ти сложени пројекти захтијевају и нека додатна улагања.

Петровић је рекао да је констатовано и да су дистрибутивни губици знатно смањени, а најбоље стање је у Добоју, гдје су ти губици испод техничких, а у „Електро Херцеговини“ су смањени на 7,7 одсто.

Он је додао да је истакнуто да је потребан повратак радника у радни процес у рудницима и да се одвоји рад од нерада и да се уведе надзор над лажним боловањима.

Осим тога, каже Петровић, потребне су и додатне рационализације, с’ тим да је у плану увођење контролинга у свим предузећима и свих процеса.

Директор Рудника и термоелектране „Гацко“ Максим Скоко, рекао је да је ово предузеће од ресорног министра и генералног директора ЕРС-а, добило подршку да настави са активностима које треба да доведу предузеће у што повољнији положај.

„Послије овог састанка у знатно смо бољој позицији него што смо били у претходном периоду, кад је у питању финансирање основних трошкова у РиТЕ `Гацко`“, истакао је Скоко.

Он је навео да је приоритет РиТЕ „Гацко“ у наредној години ремонт, који, како је рекао, мора бити успјешно изведен да би ово предузеће могло да настави са производњом електричне енергије.

Скоко је рекао да је рудник кључни проблем РиТЕ „Гацко“, јер се годинама није довољно улагало у механизацију, а прије двије године је због клизишта и поплаве у пољу Ц, дошло до поремећаја у снабдијевању угљем и квалитета.

Он је додао да тренутно имају 881.000 тона откривеног угља, те да све чине да се снабдијевање угљем настави у континуитету.

Према његовим ријечима, на депонији нема значајнијих залиха, али и даље имају континуитет производње, а повећањем цијене електричне енергије добили су финансијску подршку.

ИЗВОРсрна, фото Топ портал
Претходни текстНа ауто-путевима Српске обустава за све врсте теретних возила на 24 часа
Сљедећи текстКик бокс савез БиХ додијелио признања најбољима у овој години